800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-31, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Obrazy Bolesława Polnara do 7 maja można oglądać w GSW. Tłumy na wernisażu

Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
"Byty pokątne" – taki tytuł nosi retrospektywna wystawa obrazów zmarłego w 2014 roku Bolesława Polnara. Opolanie tłumnie przybyli na wernisaż, by zobaczyć obrazy opolskiego malarza, który z powodzeniem wystawiał swoje prace w całej Europie.
- Wystawa w naszej galerii jest częścią projektu, w ramach którego pokażemy wszechstronność Bolesława Polnara – mówi kuratorka wystawy i pomysłodawczyni projektu Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- To był cały on: na obrazach wymyślał, na wernisażach wymyślał i w codziennym życiu wymyślał. Takiego go znamy, takiego go będziemy pamiętać. Na wystawie są obrazy najwcześniejsze, z 1977 roku, czyli zaraz po ukończeniu studiów. Są to obrazy, które są w zbiorach i Muzeum Śląska Opolskiego, i Galerii Sztuki Współczesnej. Od momentu wystaw w roku osiemdziesiątym którymś i dziewięćdziesiątym - nie były w ogóle pokazywane - uzupełnia kuratorka.

- Okazuje się, że nie zobaczymy już wczesnych prac artysty, bo po pierwszej swojej wystawie Bolesław Polnar zniszczył swoje obrazy – zdradziła Radiu Opole wdowa po malarzu Iwona Polnar. - Pierwsza jego wystawa, jaka się odbyła, była w Czerniach i Bolek ją po prostu zniszczył. Jasiu Berdak, który też już nie żyje, mówił, że bardzo ponure są te obrazy, Bolek wszedł w kolor wtedy. Całą wystawę zniszczył, czarno-białych obrazów nie ma - dodaje Iwona Polnar.

Twórczość Polnara zostanie także przypomniana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Galerii Panaceum, Opolskim Teatrze Lalki I Aktora i Teatrze Eko Studio. A na frontonie opolskiego plastyczniaka z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca artystę. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.

Radio Opole objęło przedsięwzięcia patronatem medialnym.
Anna Potocka
Iwona Polnar

Zobacz także

2017-08-21, godz. 18:34, Wiadomości z regionu Pomnik konny założyciela Opola będzie z brązu. Pod koniec roku stanie przed ratuszem Pół miliona złotych ma kosztować pomnik konny księcia Kazimierza I Opolskiego, który stanie przed ratuszem w Opolu. Część kosztów pokryje Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Rzeźba zostanie wykonana z brązu. » więcej 2017-08-11, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: Na zwiedzanie lochów Zamku Górnego mieszkańcy będą musieli poczekać do przyszłego roku Miasto nadal szuka wykonawcy, który zajmie się rewitalizacją Zamku Górnego w Opolu. Wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg, bo pierwszy został unieważniony - oferty, które wpłynęły do ratusza o prawie milion przekraczają… » więcej 2017-08-07, godz. 16:00, Patronaty - polecamy Wystawa opolskich fotografików Jak zdefiniować tożsamość Opola zdjęciem? Tego zadania podjęło się 17 fotografików, m.in. zrzeszonych w Fotoklubie Opole i Fundacji 2.8. Efekty ich pracy będzie można oglądać do końca sierpnia w Galerii WuBePe w Opolu na wystawie… » więcej 2017-08-05, godz. 16:10, Sport i turystyka Wzgórze Uniwersyteckie bez tajemnic. Odbył się kolejny "Spacer po Opolu" Już po raz kolejny opolanie - i nie tylko oni - mogli wziąć udział w specjalnym spacerze po Opolu. Tym razem poznawano historię Wzgórza Uniwersyteckiego a także postaci związanych z Opolem. » więcej 2017-08-04, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "800 lat- rocznica, która łączy". Seniorzy z Piotrkowa Trybunalskiego odwiedzili opolskich seniorów Seniorzy z Piotrkowa Trybunalskiego zjechali do Opola, by wspólnie z opolskimi seniorami uczcić 800-lecie swoich miast. - Projekt zakłada przybliżenie historii Piotrkowa Trybunalskiego i Opola oraz, co ważne, wymianę kulturalną między… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »