800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-31, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Obrazy Bolesława Polnara do 7 maja można oglądać w GSW. Tłumy na wernisażu

Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
"Byty pokątne" – taki tytuł nosi retrospektywna wystawa obrazów zmarłego w 2014 roku Bolesława Polnara. Opolanie tłumnie przybyli na wernisaż, by zobaczyć obrazy opolskiego malarza, który z powodzeniem wystawiał swoje prace w całej Europie.
- Wystawa w naszej galerii jest częścią projektu, w ramach którego pokażemy wszechstronność Bolesława Polnara – mówi kuratorka wystawy i pomysłodawczyni projektu Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- To był cały on: na obrazach wymyślał, na wernisażach wymyślał i w codziennym życiu wymyślał. Takiego go znamy, takiego go będziemy pamiętać. Na wystawie są obrazy najwcześniejsze, z 1977 roku, czyli zaraz po ukończeniu studiów. Są to obrazy, które są w zbiorach i Muzeum Śląska Opolskiego, i Galerii Sztuki Współczesnej. Od momentu wystaw w roku osiemdziesiątym którymś i dziewięćdziesiątym - nie były w ogóle pokazywane - uzupełnia kuratorka.

- Okazuje się, że nie zobaczymy już wczesnych prac artysty, bo po pierwszej swojej wystawie Bolesław Polnar zniszczył swoje obrazy – zdradziła Radiu Opole wdowa po malarzu Iwona Polnar. - Pierwsza jego wystawa, jaka się odbyła, była w Czerniach i Bolek ją po prostu zniszczył. Jasiu Berdak, który też już nie żyje, mówił, że bardzo ponure są te obrazy, Bolek wszedł w kolor wtedy. Całą wystawę zniszczył, czarno-białych obrazów nie ma - dodaje Iwona Polnar.

Twórczość Polnara zostanie także przypomniana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Galerii Panaceum, Opolskim Teatrze Lalki I Aktora i Teatrze Eko Studio. A na frontonie opolskiego plastyczniaka z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca artystę. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.

Radio Opole objęło przedsięwzięcia patronatem medialnym.
Anna Potocka
Iwona Polnar

Zobacz także

2016-09-06, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Miasto chce, by na rynku stanął konny pomnik Kazimierza I Opolskiego Pomnik Kazimierza I Opolskiego siedzącego na koniu na opolskim rynku - to propozycja ratusza skierowana do mieszkańców i radnych Opola w związku z obchodami 800-lecia Opola. Kapituła powołana przez władze miasta wyłoniła dziś cztery… » więcej 2016-08-25, godz. 20:01, Wiadomości z regionu Będą pieniądze na promocję jubileuszu Opola Rada Miasta powiedziała 'tak' planom ratusza dotyczącym promocji 800 - lecia Opola - w budżecie miasta zarezerwowano na nie 250 tysięcy złotych. » więcej 2016-08-25, godz. 08:46, Publicystyka w Radiu Opole Ks.Waldemar Klinger o matce opolskich kościołów, opowieściach z krypty i bardzo dużych pieniądzach na bardzo ambitną renowację - Płyniemy kursem wyznaczonym przez naszych poprzedników, może tylko spróbujemy trochę przyśpieszyć - mówił w Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, który w środę 24 sierpnia oficjalnie objął obowiązki proboszcza opolskiej Katedry… » więcej 2016-08-24, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Muzeum w podziemiach opolskiej katedry? To pomysł związany z odnalezioną kryptą Krypta Jubileuszowa, to pomysł nowego proboszcza opolskiej katedry księdza Waldemara Klingera. Związana jest ona z najnowszym odkryciem jakiego dokonano w tej świątyni. Wczoraj, przypomnijmy okazało się, że pod kaplicą św. Jadwigi… » więcej 2016-08-22, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Duża kampania promocyjna 800-lecia Opola. Będą citylighty i maskotka 250 tysięcy złotych ratusz chce przeznaczyć na wystrój i promocję miasta z okazji 800-lecia Opola. Łukasz Śmierciak z urzędu miasta podkreśla, że jubileusz jest szczególnym wydarzeniem, o którym powinno być głośno. - Przypominać… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »