800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-31, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Obrazy Bolesława Polnara do 7 maja można oglądać w GSW. Tłumy na wernisażu

Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
"Byty pokątne" – taki tytuł nosi retrospektywna wystawa obrazów zmarłego w 2014 roku Bolesława Polnara. Opolanie tłumnie przybyli na wernisaż, by zobaczyć obrazy opolskiego malarza, który z powodzeniem wystawiał swoje prace w całej Europie.
- Wystawa w naszej galerii jest częścią projektu, w ramach którego pokażemy wszechstronność Bolesława Polnara – mówi kuratorka wystawy i pomysłodawczyni projektu Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- To był cały on: na obrazach wymyślał, na wernisażach wymyślał i w codziennym życiu wymyślał. Takiego go znamy, takiego go będziemy pamiętać. Na wystawie są obrazy najwcześniejsze, z 1977 roku, czyli zaraz po ukończeniu studiów. Są to obrazy, które są w zbiorach i Muzeum Śląska Opolskiego, i Galerii Sztuki Współczesnej. Od momentu wystaw w roku osiemdziesiątym którymś i dziewięćdziesiątym - nie były w ogóle pokazywane - uzupełnia kuratorka.

- Okazuje się, że nie zobaczymy już wczesnych prac artysty, bo po pierwszej swojej wystawie Bolesław Polnar zniszczył swoje obrazy – zdradziła Radiu Opole wdowa po malarzu Iwona Polnar. - Pierwsza jego wystawa, jaka się odbyła, była w Czerniach i Bolek ją po prostu zniszczył. Jasiu Berdak, który też już nie żyje, mówił, że bardzo ponure są te obrazy, Bolek wszedł w kolor wtedy. Całą wystawę zniszczył, czarno-białych obrazów nie ma - dodaje Iwona Polnar.

Twórczość Polnara zostanie także przypomniana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Galerii Panaceum, Opolskim Teatrze Lalki I Aktora i Teatrze Eko Studio. A na frontonie opolskiego plastyczniaka z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca artystę. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.

Radio Opole objęło przedsięwzięcia patronatem medialnym.
Anna Potocka
Iwona Polnar

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »