800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 16:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

O architekturze Opola z okazji 800-lecia

Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
"800 lat Opola zapisane w architekturze miasta" to temat konferencji, w której udział wzięli architekci, znawcy historii miasta i młodzież. Rozmawiano o powojennej odbudowie stolicy regionu, modernistycznej architekturze i średniowiecznym planie miasta. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego.
Szkoła im. Gzowskiego kształci m.in. techników budownictwa. - Co roku powstaje tu wiele pomysłów architektonicznych - mówi architekt i nauczyciel Jarosław Gawryś. - Powstają znakomite, profesjonalne projekty. Co roku młodzież opracowuje projekt budynku mieszkalnego, a także koncepcyjny kawiarni. Architekci krajobrazu również mają tutaj ogromne pole do popisu realizując nawet takie projekty, oczywiście pro publico bono, dla inwestorów z Opola - dodaje.

W konferencji udział wziął także Andrzej Hamada. Opolski architekt mówił o powojennej odbudowie miasta. - Najbardziej zniszczone było śródmieście - wspominał. - Rynek był zniszczony do tego stopnia, że tylko kilka domów ocalało. Jak przyjechałem w 1952 roku to śródmieście było jeszcze nieodbudowywane, zniszczone. W rynku były jakieś trzy budynki czynne, a reszta wypalone. Ratusz zaś ocalał i to było ciekawe. Wszystko dookoła było wypalone, a w ratuszu toczyło się życie - dodaje.

W zespole szkół im. Kazimierza Gzowskiego otwarto dziś (30.03) także wystawę domków jednorodzinnych zaprojektowanych przez uczniów.
Jarosław Gawryś
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-09-08, godz. 19:05, Wiadomości z regionu Ulicami Opola przejdzie pierwsza parada historyczna. Od Eufrozyny po Grotowskiego. Reżyseruje Czernik 23 września o godzinie 15.00 z parkingu marketu Tesco przy ul. Ozimskiej wyruszy w stronę centrum pochód historycznych postaci ważnych dla miasta. To m.in. Jerzy Grotowski, Karol Musioł, Edmund Osmańczyk a także król Jan Kazimierz… » więcej 2017-09-02, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Sztuka na dworcu kolejowym [ZDJĘCIA] Prace ośmiu artystów można oglądać na dworcu PKP Opole Główne. W Sali wystawienniczej swoje obiekty umieścili artyści z okręgu opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. » więcej 2017-08-31, godz. 10:37, Kultura i rozrywka Malowanie kolorowymi proszkami już w sobotę w Opolu Holi Festival czyli malowanie się kolorowymi proszkami zawita do Opola podczas III Święta Lata w Parku Miejskim przy osiedlu Armii Krajowej w Opolu. » więcej 2017-08-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu droższa niż zakładano. Miasto ma na nią pieniądze Ponad 4,5 mln zł - tyle będzie kosztowała rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu. Rozstrzygnięto drugi przetarg na to zadanie. Wpłynęły trzy oferty - najtańsza, w kierunku której skłania się miasto, wynosi 4 mln 566 tys. zł. Pozostałe… » więcej 2017-08-22, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Waży ponad 100 kilogramów i jest największą kolorowanką na świecie! Największą na świecie kolorowankę stworzono w Opolu. 800-metrowa rolka ważąca ponad sto kilogramów zostanie wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jest to inicjatywa Fundacji Excalibur wspierana przez opolski ratusz z okazji 800-lecia… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »