800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 16:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

O architekturze Opola z okazji 800-lecia

Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
"800 lat Opola zapisane w architekturze miasta" to temat konferencji, w której udział wzięli architekci, znawcy historii miasta i młodzież. Rozmawiano o powojennej odbudowie stolicy regionu, modernistycznej architekturze i średniowiecznym planie miasta. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego.
Szkoła im. Gzowskiego kształci m.in. techników budownictwa. - Co roku powstaje tu wiele pomysłów architektonicznych - mówi architekt i nauczyciel Jarosław Gawryś. - Powstają znakomite, profesjonalne projekty. Co roku młodzież opracowuje projekt budynku mieszkalnego, a także koncepcyjny kawiarni. Architekci krajobrazu również mają tutaj ogromne pole do popisu realizując nawet takie projekty, oczywiście pro publico bono, dla inwestorów z Opola - dodaje.

W konferencji udział wziął także Andrzej Hamada. Opolski architekt mówił o powojennej odbudowie miasta. - Najbardziej zniszczone było śródmieście - wspominał. - Rynek był zniszczony do tego stopnia, że tylko kilka domów ocalało. Jak przyjechałem w 1952 roku to śródmieście było jeszcze nieodbudowywane, zniszczone. W rynku były jakieś trzy budynki czynne, a reszta wypalone. Ratusz zaś ocalał i to było ciekawe. Wszystko dookoła było wypalone, a w ratuszu toczyło się życie - dodaje.

W zespole szkół im. Kazimierza Gzowskiego otwarto dziś (30.03) także wystawę domków jednorodzinnych zaprojektowanych przez uczniów.
Jarosław Gawryś
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-09-21, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Niezwykłe przedstawienie na scenie przy Targowej w Opolu W piątek (22.09) w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu przy ulicy Targowej premiera widowiska teatralnego. Spektakl romsko-niemiecko-polski zostanie przedstawiony przez aktorów, którzy są ambasadorami swoich kultur. Tańczą, śpiewają… » więcej 2017-09-19, godz. 15:10, Kultura i rozrywka Opole na spreparowanych fotografiach [ZDJĘCIA]. "Kiedyś już ktoś zrobił takie samo zdjęcie" Połączone zdjęcia współczesnego i historycznego Opola można oglądać na opolskim rynku. Wystawa zatytułowana 'Opole dawniej i dziś' wykorzystuje fragmenty zdjęć z archiwum Muzeum Śląska Opolskiego i współczesne fotografie Pawła… » więcej 2017-09-18, godz. 17:17, Patronaty - polecamy Wielka parada w hołdzie 800-letniemu miastu przejdzie w sobotę ulicami Opola Takiego wydarzenia w Opolu jeszcze nie było. Ponad 30 postaci związanych z historią miasta przyjdzie ulicami Opola w paradzie historycznej. Parada wyruszy w najbliższą sobotę (23.09) o godz. 15:00 z parkingu obok Tesco przy ul. Ozimskiej… » więcej 2017-09-15, godz. 19:30, Kultura i rozrywka Janusz Radek zaśpiewał na opolskim rynku [ZDJĘCIA] W ramach imprez około festiwalowych na opolskim rynku zaśpiewał Janusz Radek. Laureat Superjedynki a także nagrody dziennikarzy akredytowanych przy 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonał wtedy utwór Czesława Niemena… » więcej 2017-09-15, godz. 07:30, Kultura i rozrywka Opolska poczta tematem wystawy w Archiwum Państwowym Historia działalności opolskiej poczty jest tematem wystawy przygotowanej przez filatelistów z Opola z okazji 800-lecia lokacji miasta. Wernisaż odbędzie się dzisiaj (15.09) w Archiwum Państwowym. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »