800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 16:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

O architekturze Opola z okazji 800-lecia

Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
"800 lat Opola zapisane w architekturze miasta" to temat konferencji, w której udział wzięli architekci, znawcy historii miasta i młodzież. Rozmawiano o powojennej odbudowie stolicy regionu, modernistycznej architekturze i średniowiecznym planie miasta. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego.
Szkoła im. Gzowskiego kształci m.in. techników budownictwa. - Co roku powstaje tu wiele pomysłów architektonicznych - mówi architekt i nauczyciel Jarosław Gawryś. - Powstają znakomite, profesjonalne projekty. Co roku młodzież opracowuje projekt budynku mieszkalnego, a także koncepcyjny kawiarni. Architekci krajobrazu również mają tutaj ogromne pole do popisu realizując nawet takie projekty, oczywiście pro publico bono, dla inwestorów z Opola - dodaje.

W konferencji udział wziął także Andrzej Hamada. Opolski architekt mówił o powojennej odbudowie miasta. - Najbardziej zniszczone było śródmieście - wspominał. - Rynek był zniszczony do tego stopnia, że tylko kilka domów ocalało. Jak przyjechałem w 1952 roku to śródmieście było jeszcze nieodbudowywane, zniszczone. W rynku były jakieś trzy budynki czynne, a reszta wypalone. Ratusz zaś ocalał i to było ciekawe. Wszystko dookoła było wypalone, a w ratuszu toczyło się życie - dodaje.

W zespole szkół im. Kazimierza Gzowskiego otwarto dziś (30.03) także wystawę domków jednorodzinnych zaprojektowanych przez uczniów.
Jarosław Gawryś
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-10-13, godz. 10:06, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego, swojego autorstwa, jaki stanie na opolskim… » więcej 2017-09-28, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Spotkanie historyczne w muzeum uniwersyteckim Opolski Klub Krajoznawców spotyka się cyklicznie w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK przygotowuje spotkania z opolskimi naukowcami, którzy opowiadają o historii Opola. » więcej 2017-09-24, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Najdłuższa kolorowanka na świecie. W Opolu trwa bicie rekordu Najdłuższa kolorowanka na świecie powstaje w Opolu. Ma 800 metrów długości i ponad 440 metrów kwadratowych powierzchni. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym trwa bicie rekordu Guinnessa na najdłuższą kolorowankę na świecie. » więcej 2017-09-23, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazji 800-lecia Opola. » więcej 2017-09-21, godz. 17:04, Patronaty - polecamy Czy pobity zostanie Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących? Okaże się w niedzielę w CWK! Waży ponad 100 kilogramów i ma 800 metrów długości, a to ile osób będzie ją kolorować, to się dopiero okaże. Mowa o wielkiej kolorowance. Cel jest ambitny: ustanowić światowy Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »