800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 16:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

O architekturze Opola z okazji 800-lecia

Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
"800 lat Opola zapisane w architekturze miasta" to temat konferencji, w której udział wzięli architekci, znawcy historii miasta i młodzież. Rozmawiano o powojennej odbudowie stolicy regionu, modernistycznej architekturze i średniowiecznym planie miasta. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego.
Szkoła im. Gzowskiego kształci m.in. techników budownictwa. - Co roku powstaje tu wiele pomysłów architektonicznych - mówi architekt i nauczyciel Jarosław Gawryś. - Powstają znakomite, profesjonalne projekty. Co roku młodzież opracowuje projekt budynku mieszkalnego, a także koncepcyjny kawiarni. Architekci krajobrazu również mają tutaj ogromne pole do popisu realizując nawet takie projekty, oczywiście pro publico bono, dla inwestorów z Opola - dodaje.

W konferencji udział wziął także Andrzej Hamada. Opolski architekt mówił o powojennej odbudowie miasta. - Najbardziej zniszczone było śródmieście - wspominał. - Rynek był zniszczony do tego stopnia, że tylko kilka domów ocalało. Jak przyjechałem w 1952 roku to śródmieście było jeszcze nieodbudowywane, zniszczone. W rynku były jakieś trzy budynki czynne, a reszta wypalone. Ratusz zaś ocalał i to było ciekawe. Wszystko dookoła było wypalone, a w ratuszu toczyło się życie - dodaje.

W zespole szkół im. Kazimierza Gzowskiego otwarto dziś (30.03) także wystawę domków jednorodzinnych zaprojektowanych przez uczniów.
Jarosław Gawryś
Andrzej Hamada

Zobacz także

2016-06-14, godz. 13:08, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o argumentach powodujących strach przed dużym Opolem, zaangażowaniu biskupa Andrzeja Czai w sprawę oraz nowych latarniach i spotkaniach przy kawie [FILM] - Bzdury i mity - tak o informacjach, że w Opolu są droższe opłaty między innymi za śmieci powiedział Arkadiusz Wiśniewski. Prezydent Opola odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Romualda Kałwy w Loży Radiowej w ubiegłym ty… » więcej 2016-04-06, godz. 09:28, Kultura i rozrywka Przygotowują się do 800-lecia Opola. Obchody będą trwały cały 2017 rok Trwają przygotowania do obchodów 800-lecia Opola. Przygotowania prowadzi wspólnie z instytucjami kultury i stowarzyszeniami Urząd Miasta. » więcej 2016-02-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu [FILM] W święto zakochanych szalik otulił najbardziej znany opolski zabytek - Wieżę Piastowską Waży 31 kilogramów, ma 38 metrów długości, powstawał przez ponad dwa miesiące, i dziś został zawieszony na Wieży Piastowskiej. Mowa o szaliku, w stworzenie którego zaangażowali się opolanie. » więcej 2015-12-04, godz. 13:25, Wiadomości z regionu 800-lecie miasta Opola ma swoje logo. Wybrano je spośród ponad 100 propozycji 116 prac wypłynęło na konkurs dotyczący loga 800-lecia Opola. Wygrała propozycja Macieja Burdy z Poznania. Zdaniem komisji konkursowej, projekt jest uniwersalny i można go wykorzystać w kampaniach promocyjnych oraz w multimediach. » więcej 2015-10-05, godz. 15:27, Wiadomości z regionu Kto wymyśli logo ochodów 800-lecia lokacji Opola? Opole ogłasza konkurs na logo obchodów 800-lecia miasta. Będzie ono towarzyszyło wszystkim wydarzeniom i przygotowaniom tego święta Opola. Propozycje loga będzie można składać do 20 listopada. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »