800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 16:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

O architekturze Opola z okazji 800-lecia

Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarosław Gawryś [fot. Katarzyna Zawadzka]
"800 lat Opola zapisane w architekturze miasta" to temat konferencji, w której udział wzięli architekci, znawcy historii miasta i młodzież. Rozmawiano o powojennej odbudowie stolicy regionu, modernistycznej architekturze i średniowiecznym planie miasta. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego.
Szkoła im. Gzowskiego kształci m.in. techników budownictwa. - Co roku powstaje tu wiele pomysłów architektonicznych - mówi architekt i nauczyciel Jarosław Gawryś. - Powstają znakomite, profesjonalne projekty. Co roku młodzież opracowuje projekt budynku mieszkalnego, a także koncepcyjny kawiarni. Architekci krajobrazu również mają tutaj ogromne pole do popisu realizując nawet takie projekty, oczywiście pro publico bono, dla inwestorów z Opola - dodaje.

W konferencji udział wziął także Andrzej Hamada. Opolski architekt mówił o powojennej odbudowie miasta. - Najbardziej zniszczone było śródmieście - wspominał. - Rynek był zniszczony do tego stopnia, że tylko kilka domów ocalało. Jak przyjechałem w 1952 roku to śródmieście było jeszcze nieodbudowywane, zniszczone. W rynku były jakieś trzy budynki czynne, a reszta wypalone. Ratusz zaś ocalał i to było ciekawe. Wszystko dookoła było wypalone, a w ratuszu toczyło się życie - dodaje.

W zespole szkół im. Kazimierza Gzowskiego otwarto dziś (30.03) także wystawę domków jednorodzinnych zaprojektowanych przez uczniów.
Jarosław Gawryś
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-02-20, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Film "Opole Piastów" w Miejskiej Bibliotece Publicznej W ramach obchodów 800-lecia Opola w środę (22.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja filmu o Opolu. » więcej 2017-02-18, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola. » więcej 2017-02-15, godz. 14:15, Patronaty - polecamy „Miejska legenda – REkonstrukcja / DEkonstrukcja” – wystawy MŚO i GSW Miejska legenda, to wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej tradycji Opola, zarówno kulturalnej, jak i wizualnej. » więcej 2017-02-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole wydało album z okazji 800-lecia. Jest też kartka pocztowa, będzie znaczek Niepublikowane zdjęcia, ilustracje czy stare pocztówki ukazujące Opole na przestrzeni wieków można obejrzeć w wydanym przez urząd miasta albumie. Jest to kolejna atrakcja przygotowana w ramach obchodów jubileuszu stolicy regionu. Bogate… » więcej 2017-02-01, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Historie życiem pisane - książka o losach całych rodzin „Historie życiem pisane” to nowa książka opolskiej dziennikarki Teresy Zielińskiej. Autorka przez lata związana była z Radiem Opole, w którym zajmowała się przede wszystkim publicystyką kulturalną i sprawami regionu. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »