800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 07:00 Autor: Mariusz Majeran

Hamada i Beski wspominali swoje początki w Opolu

Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Śląska Opolskiego zaprosiło Andrzeja Hamadę, opolskiego architekta i miłośnika miasta oraz malarza Jerzego Beskiego na wieczór wspomnień o Opolu. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
- Nie bez powodu zaprosiliśmy tych dwóch panów na drugie spotkanie w muzeum - dodaje dr Joanna Filipczyk pomysłodawczyni projektu.

- To są Opolanie od wielu, wielu lat. Andrzej Hamada od 1952 roku, a Jerzy Beski od 1954. Nie dość, że tyle lat mieszkają w Opolu, to jeszcze w tym czasie bardzo czynnie uczestniczyli w życiu artystycznym, w życiu kulturalnym, życiu społecznym Opola - podkreśla Filipczyk.

- Kiedy tu przyjechałem, to nawet nie było gdzie zrobić wystawy – podkreśla Jerzy Beski - To był okres, kiedy próbowaliśmy się skrzyknąć i utworzyć chociażby najmniejszy ale miejscowy związek plastyków. To się udało, ale to był wciąż taki okres organizowania się.

Andrzej Hamada wybrał po studiach Opole i nie żałuje tego do dziś. Po prostu pokochał to miasto chociaż początki były trudne.

- Jest prawdą,że jak ja przyjechałem do Opola w 1952 roku, to Opole było w stanie zniszczenia. Robiło bardzo przygnębiające wrażenie. Ludzi było jeszcze nie za dużo wtedy. A miasto było w stanie ruiny. Jeszcze się nie rozpoczęła odbudowa. Były czasy trudne, bo trzeba było budować oszczędnie. Opole jest dzisiaj bardzo dobrze zbudowane. Jest piękne - mówi nestor architektów.

Spotkania ze znanymi Opolanami towarzyszą wystawie „REkonstrukcja”. Podobne spotkania odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie jest wystawa „DEkonstrukcja”. Radio Opole objęło projekt patronatem medialnym.

Mariusz Majeran
Joanna Filipczyk
Jerzy Beski
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-09-08, godz. 19:05, Wiadomości z regionu Ulicami Opola przejdzie pierwsza parada historyczna. Od Eufrozyny po Grotowskiego. Reżyseruje Czernik 23 września o godzinie 15.00 z parkingu marketu Tesco przy ul. Ozimskiej wyruszy w stronę centrum pochód historycznych postaci ważnych dla miasta. To m.in. Jerzy Grotowski, Karol Musioł, Edmund Osmańczyk a także król Jan Kazimierz… » więcej 2017-09-02, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Sztuka na dworcu kolejowym [ZDJĘCIA] Prace ośmiu artystów można oglądać na dworcu PKP Opole Główne. W Sali wystawienniczej swoje obiekty umieścili artyści z okręgu opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. » więcej 2017-08-31, godz. 10:37, Kultura i rozrywka Malowanie kolorowymi proszkami już w sobotę w Opolu Holi Festival czyli malowanie się kolorowymi proszkami zawita do Opola podczas III Święta Lata w Parku Miejskim przy osiedlu Armii Krajowej w Opolu. » więcej 2017-08-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu droższa niż zakładano. Miasto ma na nią pieniądze Ponad 4,5 mln zł - tyle będzie kosztowała rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu. Rozstrzygnięto drugi przetarg na to zadanie. Wpłynęły trzy oferty - najtańsza, w kierunku której skłania się miasto, wynosi 4 mln 566 tys. zł. Pozostałe… » więcej 2017-08-22, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Waży ponad 100 kilogramów i jest największą kolorowanką na świecie! Największą na świecie kolorowankę stworzono w Opolu. 800-metrowa rolka ważąca ponad sto kilogramów zostanie wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jest to inicjatywa Fundacji Excalibur wspierana przez opolski ratusz z okazji 800-lecia… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »