800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 07:00 Autor: Mariusz Majeran

Hamada i Beski wspominali swoje początki w Opolu

Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Śląska Opolskiego zaprosiło Andrzeja Hamadę, opolskiego architekta i miłośnika miasta oraz malarza Jerzego Beskiego na wieczór wspomnień o Opolu. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
- Nie bez powodu zaprosiliśmy tych dwóch panów na drugie spotkanie w muzeum - dodaje dr Joanna Filipczyk pomysłodawczyni projektu.

- To są Opolanie od wielu, wielu lat. Andrzej Hamada od 1952 roku, a Jerzy Beski od 1954. Nie dość, że tyle lat mieszkają w Opolu, to jeszcze w tym czasie bardzo czynnie uczestniczyli w życiu artystycznym, w życiu kulturalnym, życiu społecznym Opola - podkreśla Filipczyk.

- Kiedy tu przyjechałem, to nawet nie było gdzie zrobić wystawy – podkreśla Jerzy Beski - To był okres, kiedy próbowaliśmy się skrzyknąć i utworzyć chociażby najmniejszy ale miejscowy związek plastyków. To się udało, ale to był wciąż taki okres organizowania się.

Andrzej Hamada wybrał po studiach Opole i nie żałuje tego do dziś. Po prostu pokochał to miasto chociaż początki były trudne.

- Jest prawdą,że jak ja przyjechałem do Opola w 1952 roku, to Opole było w stanie zniszczenia. Robiło bardzo przygnębiające wrażenie. Ludzi było jeszcze nie za dużo wtedy. A miasto było w stanie ruiny. Jeszcze się nie rozpoczęła odbudowa. Były czasy trudne, bo trzeba było budować oszczędnie. Opole jest dzisiaj bardzo dobrze zbudowane. Jest piękne - mówi nestor architektów.

Spotkania ze znanymi Opolanami towarzyszą wystawie „REkonstrukcja”. Podobne spotkania odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie jest wystawa „DEkonstrukcja”. Radio Opole objęło projekt patronatem medialnym.

Mariusz Majeran
Joanna Filipczyk
Jerzy Beski
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-10-13, godz. 10:06, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego, swojego autorstwa, jaki stanie na opolskim… » więcej 2017-09-28, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Spotkanie historyczne w muzeum uniwersyteckim Opolski Klub Krajoznawców spotyka się cyklicznie w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK przygotowuje spotkania z opolskimi naukowcami, którzy opowiadają o historii Opola. » więcej 2017-09-24, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Najdłuższa kolorowanka na świecie. W Opolu trwa bicie rekordu Najdłuższa kolorowanka na świecie powstaje w Opolu. Ma 800 metrów długości i ponad 440 metrów kwadratowych powierzchni. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym trwa bicie rekordu Guinnessa na najdłuższą kolorowankę na świecie. » więcej 2017-09-23, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazji 800-lecia Opola. » więcej 2017-09-21, godz. 17:04, Patronaty - polecamy Czy pobity zostanie Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących? Okaże się w niedzielę w CWK! Waży ponad 100 kilogramów i ma 800 metrów długości, a to ile osób będzie ją kolorować, to się dopiero okaże. Mowa o wielkiej kolorowance. Cel jest ambitny: ustanowić światowy Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »