800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 07:00 Autor: Mariusz Majeran

Hamada i Beski wspominali swoje początki w Opolu

Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Śląska Opolskiego zaprosiło Andrzeja Hamadę, opolskiego architekta i miłośnika miasta oraz malarza Jerzego Beskiego na wieczór wspomnień o Opolu. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
- Nie bez powodu zaprosiliśmy tych dwóch panów na drugie spotkanie w muzeum - dodaje dr Joanna Filipczyk pomysłodawczyni projektu.

- To są Opolanie od wielu, wielu lat. Andrzej Hamada od 1952 roku, a Jerzy Beski od 1954. Nie dość, że tyle lat mieszkają w Opolu, to jeszcze w tym czasie bardzo czynnie uczestniczyli w życiu artystycznym, w życiu kulturalnym, życiu społecznym Opola - podkreśla Filipczyk.

- Kiedy tu przyjechałem, to nawet nie było gdzie zrobić wystawy – podkreśla Jerzy Beski - To był okres, kiedy próbowaliśmy się skrzyknąć i utworzyć chociażby najmniejszy ale miejscowy związek plastyków. To się udało, ale to był wciąż taki okres organizowania się.

Andrzej Hamada wybrał po studiach Opole i nie żałuje tego do dziś. Po prostu pokochał to miasto chociaż początki były trudne.

- Jest prawdą,że jak ja przyjechałem do Opola w 1952 roku, to Opole było w stanie zniszczenia. Robiło bardzo przygnębiające wrażenie. Ludzi było jeszcze nie za dużo wtedy. A miasto było w stanie ruiny. Jeszcze się nie rozpoczęła odbudowa. Były czasy trudne, bo trzeba było budować oszczędnie. Opole jest dzisiaj bardzo dobrze zbudowane. Jest piękne - mówi nestor architektów.

Spotkania ze znanymi Opolanami towarzyszą wystawie „REkonstrukcja”. Podobne spotkania odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie jest wystawa „DEkonstrukcja”. Radio Opole objęło projekt patronatem medialnym.

Mariusz Majeran
Joanna Filipczyk
Jerzy Beski
Andrzej Hamada

Zobacz także

2016-09-06, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Miasto chce, by na rynku stanął konny pomnik Kazimierza I Opolskiego Pomnik Kazimierza I Opolskiego siedzącego na koniu na opolskim rynku - to propozycja ratusza skierowana do mieszkańców i radnych Opola w związku z obchodami 800-lecia Opola. Kapituła powołana przez władze miasta wyłoniła dziś cztery… » więcej 2016-08-25, godz. 20:01, Wiadomości z regionu Będą pieniądze na promocję jubileuszu Opola Rada Miasta powiedziała 'tak' planom ratusza dotyczącym promocji 800 - lecia Opola - w budżecie miasta zarezerwowano na nie 250 tysięcy złotych. » więcej 2016-08-25, godz. 08:46, Publicystyka w Radiu Opole Ks.Waldemar Klinger o matce opolskich kościołów, opowieściach z krypty i bardzo dużych pieniądzach na bardzo ambitną renowację - Płyniemy kursem wyznaczonym przez naszych poprzedników, może tylko spróbujemy trochę przyśpieszyć - mówił w Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, który w środę 24 sierpnia oficjalnie objął obowiązki proboszcza opolskiej Katedry… » więcej 2016-08-24, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Muzeum w podziemiach opolskiej katedry? To pomysł związany z odnalezioną kryptą Krypta Jubileuszowa, to pomysł nowego proboszcza opolskiej katedry księdza Waldemara Klingera. Związana jest ona z najnowszym odkryciem jakiego dokonano w tej świątyni. Wczoraj, przypomnijmy okazało się, że pod kaplicą św. Jadwigi… » więcej 2016-08-22, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Duża kampania promocyjna 800-lecia Opola. Będą citylighty i maskotka 250 tysięcy złotych ratusz chce przeznaczyć na wystrój i promocję miasta z okazji 800-lecia Opola. Łukasz Śmierciak z urzędu miasta podkreśla, że jubileusz jest szczególnym wydarzeniem, o którym powinno być głośno. - Przypominać… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »