800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-30, 07:00 Autor: Mariusz Majeran

Hamada i Beski wspominali swoje początki w Opolu

Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie Andrzeja Hamady i Jerzego Beskiego w MŚO [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Śląska Opolskiego zaprosiło Andrzeja Hamadę, opolskiego architekta i miłośnika miasta oraz malarza Jerzego Beskiego na wieczór wspomnień o Opolu. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
- Nie bez powodu zaprosiliśmy tych dwóch panów na drugie spotkanie w muzeum - dodaje dr Joanna Filipczyk pomysłodawczyni projektu.

- To są Opolanie od wielu, wielu lat. Andrzej Hamada od 1952 roku, a Jerzy Beski od 1954. Nie dość, że tyle lat mieszkają w Opolu, to jeszcze w tym czasie bardzo czynnie uczestniczyli w życiu artystycznym, w życiu kulturalnym, życiu społecznym Opola - podkreśla Filipczyk.

- Kiedy tu przyjechałem, to nawet nie było gdzie zrobić wystawy – podkreśla Jerzy Beski - To był okres, kiedy próbowaliśmy się skrzyknąć i utworzyć chociażby najmniejszy ale miejscowy związek plastyków. To się udało, ale to był wciąż taki okres organizowania się.

Andrzej Hamada wybrał po studiach Opole i nie żałuje tego do dziś. Po prostu pokochał to miasto chociaż początki były trudne.

- Jest prawdą,że jak ja przyjechałem do Opola w 1952 roku, to Opole było w stanie zniszczenia. Robiło bardzo przygnębiające wrażenie. Ludzi było jeszcze nie za dużo wtedy. A miasto było w stanie ruiny. Jeszcze się nie rozpoczęła odbudowa. Były czasy trudne, bo trzeba było budować oszczędnie. Opole jest dzisiaj bardzo dobrze zbudowane. Jest piękne - mówi nestor architektów.

Spotkania ze znanymi Opolanami towarzyszą wystawie „REkonstrukcja”. Podobne spotkania odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie jest wystawa „DEkonstrukcja”. Radio Opole objęło projekt patronatem medialnym.

Mariusz Majeran
Joanna Filipczyk
Jerzy Beski
Andrzej Hamada

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »