800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-23, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Jakie było Opole w czasach panowania Piastów?

Prezentacja filmu "Opole Piastów" w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Prezentacja filmu "Opole Piastów" w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Prezentacja filmu "Opole Piastów" w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Prezentacja filmu "Opole Piastów" w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Prezentacja filmu "Opole Piastów" w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Prezentacja filmu "Opole Piastów" w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Opolanie mieli okazję zobaczyć drugi film dokumentalny dotyczący historii Opola. Fundacja OFFilm przygotowała płytę kompaktową z produkcją „Opole Piastów”.
Dr Wojciech Dominiak – dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej opowiadał o średniowiecznym Opolu. Jak podkreśla, łatwiej mówić jak się zmieniało, niż jakie było w tamtych czasach Opole.

- Łatwiej jest nam powiedzieć, jak zmieniało się Opole w średniowieczu, w czasach kiedy nim władali książęta opolscy. Bez wątpienia było stolicą księstwa, które w końcówce na przykład XIII wieku rozciągało się po Kraków. Na pewno się zmieniało, wielokrotnie się zmieniało. Bo o ile na początku punktem ciężkości Księstwa Opolskiego był Racibórz, to od czasów Kazimierza I stało się Opole. To tutaj było epicentrum życia kulturalnego, stołecznego - dodaje historyk.

Film jest dostępny na stronie internetowej miasta, można go również wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Podczas spotkania przygotowano także prezentację Aktu Lokacji Opola. Film wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2017-02-20, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Film "Opole Piastów" w Miejskiej Bibliotece Publicznej W ramach obchodów 800-lecia Opola w środę (22.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja filmu o Opolu. » więcej 2017-02-18, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola. » więcej 2017-02-15, godz. 14:15, Patronaty - polecamy „Miejska legenda – REkonstrukcja / DEkonstrukcja” – wystawy MŚO i GSW Miejska legenda, to wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej tradycji Opola, zarówno kulturalnej, jak i wizualnej. » więcej 2017-02-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole wydało album z okazji 800-lecia. Jest też kartka pocztowa, będzie znaczek Niepublikowane zdjęcia, ilustracje czy stare pocztówki ukazujące Opole na przestrzeni wieków można obejrzeć w wydanym przez urząd miasta albumie. Jest to kolejna atrakcja przygotowana w ramach obchodów jubileuszu stolicy regionu. Bogate… » więcej 2017-02-01, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Historie życiem pisane - książka o losach całych rodzin „Historie życiem pisane” to nowa książka opolskiej dziennikarki Teresy Zielińskiej. Autorka przez lata związana była z Radiem Opole, w którym zajmowała się przede wszystkim publicystyką kulturalną i sprawami regionu. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »