800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2016-10-18, godz. 12:12, Patronaty - polecamy „Napisz piosenkę o Opolu” - konkurs Muzeum Polskiej Piosenki 8 tysięcy złotych, profesjonalne nagranie piosenki w Studiu M Radia Opole oraz stworzenie teledysku przez regionalny oddział telewizji - to nagrody czekające na zwycięzcę konkursu „Napisz piosenkę o Opolu”. Utwór może być stworzony… » więcej 2016-10-14, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Opole zachęca do przygotowania maskotki miasta Opole chce mieć swoją maskotkę. W tym celu ogłasza konkurs na projekt. Nagroda główna to 2000 złotych. » więcej 2016-10-01, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Spotkanie historii i współczesności. Opole rozpoczyna świętowanie 800-lecia istnienia [GALERIA] Prezydent na quadzie - książę na koniu. Na opolskim rynku nowoczesność spotkała się z historią. Inscenizacją lokacji miasta rozpoczyna obchody 800-lecia stolicy regionu. » więcej 2016-09-29, godz. 10:06, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem, naczelnikiem Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Opola Dziś (01.10) o godz. 16:00 na opolskim rynku przygotowana zostanie inscenizacja historyczna związana z założeniem Opola. - Książę Kazimierz I Opolski przyjedzie w specjalnym orszaku na rynek - tak zapowiada imprezę Łukasz Śmierciak… » więcej 2016-09-23, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Historia w makiecie i na pomniku. Nowości na 800 lat Opola Obchody jubileuszu Opola to nie tylko zaplanowane wydarzenia kulturalne, historyczne czy sportowe. Z okazji 800-lecia miasta w Opolu pojawią się także nowe obiekty architektoniczne. » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »