800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2016-11-28, godz. 18:00, Kultura i rozrywka 800 lat Opola oczami nestora opolskich architektów W ramach przygotowań do przyszłorocznych obchodów 800-lecia Opola w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu z czytelnikami spotkał się Andrzej Hamada. » więcej 2016-11-15, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Wojtek Mazolewski opisze Opole w specjalnym utworze na 800-lecie stolicy Opolszczyzny Pomysł powstał w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, by Opole miało swoją piosenkę, opisującą miasto i jego mieszkańców. » więcej 2016-11-14, godz. 16:00, Patronaty - polecamy Wojtek Mazolewski Quintet szykuje piosenkę o Opolu. Będzie też koncert w NCPP To on oswoił jazz i wprowadził go na listy przebojów. Gra na basie i kontrabasie. Jest jednym z współtwórców yassu, liderem zespołów Pink Freud, Bassisters Orchestra i Wojtek Mazolewski Quintet. Tworzy muzykę filmową i teatralną… » więcej 2016-11-10, godz. 14:17, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem Opole zleciło badania rozpoznawalności marki miasta. Jeden procent badanych kojarzy Opole z morzem, molem i plażą. - To skojarzenie wynikające z bliskości festiwali w Opolu i Sopocie - wyjaśnił Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału… » więcej 2016-10-21, godz. 09:26, Patronaty - polecamy Spotkanie z Jakubem Przebindowskim już dziś w MBP Opole z lat 1945-1979 na pocztówkach z bogatej kolekcji aktora Jakuba Przebindowskiego - to temat albumu, którego premiera już dziś (21.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Neony, murale, dancingi, kina, Pewex, delikatesy, saturator… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »