800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »