800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-01-31, godz. 13:26, Patronaty - polecamy Wyjątkowy koncert w Filharmonii Opolskiej już w piątek – transmisja w Radiu Opole od 18:30 Trwa jubileusz 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, a przed nami kolejne wydarzenie z tej okazji. W najbliższy piątek (03.02) w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert „Orkiestra Pokoleń”. Koncert rozpocznie się o godz… » więcej 2017-01-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Spotkanie miłośników sztuki w Galerii Sztuki Współczesnej Galeria przygotowała nowy projekt, który będzie towarzyszył wystawom w 2017 roku. Projekt ma na celu zebranie miłośników sztuki, którzy odwiedzają placówkę, a także zaproszenie do udziału w wystawach nowych uczestników. » więcej 2017-01-24, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Wystawa opolan o Opolu w Galerii "Elewator" 'Opole - nasze matki, nasi ojcowie - nasze korzenie' to tytuł wystawy stworzonej przez opolan. Dziś (24.01) do godz. 18:00 ostatnia okazja, by do Galerii 'Elewator' w domEXPO przy ul. Kępskiej 8 przynieść rodzinne pamiątki, które mogłyby… » więcej 2017-01-18, godz. 13:35, Kultura i rozrywka Jędrzej Skiba wygrał konkurs na piosenkę o Opolu! [FILMY i ZDJĘCIA] 'Mój krwi zew' - taki tytuł nosi utwór, który wygrał konkurs na piosenkę o Opolu. Utwór Jędrzeja Skiby pokonał pięćdziesiąt innych piosenek nadesłanych na konkurs. Dwudziestoosobowe jury przyznało mu główną nagrodę w wysokości… » więcej 2017-01-18, godz. 11:05, Kultura i rozrywka Obrazy będzie można obejrzeć na Dworcu Opole Główne Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa otworzył na dworcu głównym PKP w Opolu wystawę poplenerową. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »