800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-03-12, godz. 09:15, Patronaty - polecamy Tydzień Naukowy w Opolu - zobacz program! W poniedziałek (13.03) rusza Tydzień Naukowy, w ramach którego odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Praca. Nauka. Cnota”. Wydarzenia związane są z obchodami 800-lecia miasta. Do udziału w konferencji zaproszono 40… » więcej 2017-03-10, godz. 16:00, Patronaty - polecamy "Rytm Miasta" – nowa wystawa z cyklu Stacja Opole Główne Do 4 kwietnia w sali Dworca Głównego w Opolu będzie można oglądać kolejną wystawę w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Tym razem hasłem przewodnim ekspozycji jest rytm miasta. Swoje prace zaprezentuje 20 związanych z miastem… » więcej 2017-03-09, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Wielki koncert na 800 lat Opola będzie przełożony? Problemem jest teren Koncert międzynarodowej gwiazdy, który miał być elementem obchodów jubileuszu 800-lecia Opola stoi pod dużym znakiem zapytania. Problemem jest brak miejsca, które pomieściłoby od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób. Jak… » więcej 2017-03-06, godz. 17:32, Patronaty - polecamy Przyjdź posłuchać wielkopostnych wykładów w MBP Wykład prof. Anny Pobóg-Lenartowicz o najstarszych kościołach Opola zainaugurował w sobotę (04.03) cykl wielkopostnych wykładów otwartych pod nazwą '800 lat Opola - W herbie miasta - krzyż'. Spotkania odbywają się do 4 kwietnia… » więcej 2017-02-23, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Jakie było Opole w czasach panowania Piastów? Opolanie mieli okazję zobaczyć drugi film dokumentalny dotyczący historii Opola. Fundacja OFFilm przygotowała płytę kompaktową z produkcją „Opole Piastów”. » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »