800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-04-08, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Ruszyła akcja "800 drzew na 800 lat Opola" W parku, na osiedlu Armii Krajowej w Opolu posadzono 100 drzewek, które mają rozpocząć akcję '800 drzew na 800 lat Opola'. Na miejscu pojawili się mieszkańcy Opola, sportowcy, a także włodarze miasta. » więcej 2017-03-31, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Obrazy Bolesława Polnara do 7 maja można oglądać w GSW. Tłumy na wernisażu 'Byty pokątne' - taki tytuł nosi retrospektywna wystawa obrazów zmarłego w 2014 roku Bolesława Polnara. Opolanie tłumnie przybyli na wernisaż, by zobaczyć obrazy opolskiego malarza, który z powodzeniem wystawiał swoje prace w całej… » więcej 2017-03-30, godz. 16:15, Kultura i rozrywka O architekturze Opola z okazji 800-lecia '800 lat Opola zapisane w architekturze miasta' to temat konferencji, w której udział wzięli architekci, znawcy historii miasta i młodzież. Rozmawiano o powojennej odbudowie stolicy regionu, modernistycznej architekturze i średniowiecznym… » więcej 2017-03-30, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Hamada i Beski wspominali swoje początki w Opolu Muzeum Śląska Opolskiego zaprosiło Andrzeja Hamadę, opolskiego architekta i miłośnika miasta oraz malarza Jerzego Beskiego na wieczór wspomnień o Opolu. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola. » więcej 2017-03-29, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Prawie 400 tys. zł od Opola dla województwa na kulturę Opole wesprze województwo opolskie kwotą 390 tys. zł. Będzie to dofinansowanie na organizację wydarzeń kulturalnych w mieście. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »