800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-04-20, godz. 12:43, Patronaty - polecamy Święto Wojciechowe od piątku do niedzieli. Zobacz program - wydarzeń mnóstwo! [ZDJĘCIA] „Wiele dni wędrował biskup Wojciech, zanim dotarł do mieszkańców grodziska. Nie zatrzymał się jednak. Nie znał zwyczajów tutejszych mieszkańców, nie wiedział jak go przyjmą. Był dla nich obcym człowiekiem. Na prawym brzegu… » więcej 2017-04-13, godz. 11:12, Patronaty - polecamy Sprawdź swoją wiedzę o Opolu! Wielki Test Wiedzy już 22 kwietnia To jedno z wydarzeń w ramach obchodów 800-lecia stolicy regionu - Wielki Test Wiedzy o Opolu. To okazja sprawdzenia swojej wiedzy z różnych dziedzin na temat miasta. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w Opolskim Teatrze Lalki… » więcej 2017-04-11, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Odra wpływała na nazwy używane w Opolu Dr Monika Choroś spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Naukowiec z instytutu Śląskiego w Opolu opowiadała o znaczeniu Odry w nazewnictwie Opola. » więcej 2017-04-10, godz. 10:58, Kultura i rozrywka Przedstawienie o Opolu zmusza widza do myślenia Interakcja z publicznością, trudna historia Opola, cztery opowieści, które mogłyby być osobnymi spektaklami - to tworzy nowe przedstawienie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2017-04-09, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Oprowadzanie kuratorskie w MŚO. Można zobaczyć więcej Wystawie czasowej 'Miejska Legenda - REkonstrukcja' towarzyszy wiele dodatkowych przedsięwzięć. Dzisiaj (09.04) po ekspozycji oprowadzała zwiedzających kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »