800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-04-24, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Komitet Obrony Pasieki przeciwny rycerzom na Bolko. Ratusz: turniej odbędzie się Międzynarodowy Turniej Rycerski z okazji 800-lecia Opola odbędzie się mimo sprzeciwu Komitetu Obrony Pasieki - taką informację przekazała rzecznik ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Przedstawiciele komitetu skierowali do prezydenta… » więcej 2017-04-24, godz. 08:45, Patronaty - polecamy „Stacja Opole Główne” – kolejna wystawa do 20 maja 34 rzeźbiarzy i ceramików z całej Polski oraz przedstawicieli opolskiego środowiska artystycznego zaprezentuje swoje prace na wystawie ceramiki w sali wystawowej zabytkowego dworca PKP Opole Główne. Wystawę będzie można oglądać… » więcej 2017-04-22, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Misterium w teatrze a nie w plenerze. OTLiA zaprasza do siebie W ramach Święta św. Wojciecha w Opolu Opolski Teatr Lalki i Aktora zagra dwa razy spektakl 'Misterium drogi św. Wojciecha. » więcej 2017-04-21, godz. 19:50, Wiadomości z regionu Największy tort dla opolan. Uroczyście otwarto obchody Święta Wojciechowego Na opolskim Rynku prezydent Arkadiusz Wiśniewski podzielił się z mieszkańcami miasta tortem z okazji urodzin miasta. Oficjalnie rozpoczęło się świętowanie wspomnienia patrona miasta. » więcej 2017-04-20, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Św. Wojciech ochrzcił wielu mieszkańców Opola. Przed nami Święto Wojciechowe Trzydniowe Święto Wojciechowe rusza jutro w Opolu. Z okazji dni patrona miasta zaplanowano wiele atrakcji. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »