800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-02-18, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii

REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
REkonstrukcja w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Mariusz Majeran]
Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od REkonstrukcji w muzeum. Przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To taka podróż sentymentalna – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. – Dla młodych to będzie świat, który zobaczą po raz pierwszy, a dla tych trochę starszych to będzie albo świat dzieciństwa, albo świat, który pamiętają z dawnych lat.

- Nawet zainteresowaniem muzeum stały się te słynne serwetki, na których Florian Jesionowski 50 lat temu, jak się nudził na konferencji, to rysował. I teraz nagle się okazuje, że to są obiekty muzealne. Musimy więc bardzo uważać na to, co rysujemy na konferencjach i co robimy? Może to się też znajdzie w muzeum kiedyś? – żartuje kuratorka.

Ryszard Czerwiński pamięta niektóre eksponaty z wystawy. - Jak się patrzę na niektóre kreski, zdjęcia - to ja z daleka mówię, że to jest Adam Zbiegieni. To on malował czy robił dekoracje wnętrz. Poznaję neon Krówka - wylicza opolanin.

Po zwiedzeniu wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego goście przeszli do Galerii Sztuki Współczesnej, by zobaczyć DEkonstrukcję.

- Postawiliśmy oczywiście na sztukę współczesną, czyli to, co jest dla niej oczywiste: sztukę wideo, instalacje, fotografie, kompozycje multimedialne i oczywiście performance. Młode artystki, 6 dziewczyn związanych z Opolem, przetworzyły legendy poprzez język sztuki - mówiła kuratorka projektu w galerii Agnieszka Dela-Kropiowska.

Obu wystawom towarzyszy szereg imprez. Szczegóły na stronach internetowych Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.
Joanna Filipczyk
Ryszard Czerwiński
Agnieszka Dela-Kropiowska

Zobacz także

2017-05-24, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Nagraj wspomnienie i wyślij do archiwum. Powstanie Kronika Opola Tylko do 26 maja można wysyłać wspomnienia swoje lub innych do Archiwum Państwowego w Opolu. Instytucja proponuje stworzenie unikatowej Kroniki Opola. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi wspomnieniami… » więcej 2017-05-20, godz. 01:49, Kultura i rozrywka Najważniejszy koncert obchodów 800-lecia Opola. Publiczność zgotowała owacje na stojąco [FILM, ZDJĘCIA] Utwór o Opolu i plejada gwiazd w amfiteatrze z okazji 800 lat stolicy naszego regionu. Wykonawcy różnych gatunków muzycznych połączeni na koncercie z jazzem w tle. » więcej 2017-05-19, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Wystawa na Małym Rynku. "Trzeba tę historię znać" [ZDJĘCIA] Opolanie mogą poznać historię Opola na planszach z fotografiami. Na Małym Rynku otwarto wystawę fotograficzną z okazji 800-lecia miasta. » więcej 2017-05-19, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Rekord krawatów na 800-lecie Opola pobity. Wydarzenie w ramach dni miasta 974 krawaty na 800-lecie Opola. Na błoniach Politechniki Opolskiej padł oficjalny rekord Polski w liczbie krawatów w jednym miejscu. 'Inicjatywa w krawacie' to kolejne z wydarzeń w ramach trwających Dni Opola. » więcej 2017-05-16, godz. 13:12, Patronaty - polecamy Opole świętuje. Sprawdź program Dni Opola! Dni Opola 2017 rozpoczną się w czwartek (18.05) i potrwają do niedzieli (21.05). Program w tym roku jest wyjątkowo bogaty, a to za sprawą obchodów 800-lecia miasta. Szczegóły zamieszczamy poniżej. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »