800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2018-03-21, 09:20 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Opola mogą przekazać komunikat dla potomnych. W ratuszu trwają prace nad kapsułą czasu

Karty, które trafią do kapsuły czasu [fot. Witold Wośtak]
Karty, które trafią do kapsuły czasu [fot. Witold Wośtak]
Każdy mieszkaniec Opola może zostawić wiadomość dla następnych pokoleń. Od wczoraj (20.03) do środy 28 marca w ratuszu wystawione będą karty, które później trafią do kapsuły czasu przy odlewanym właśnie pomniku Kazimierza I Opolskiego.
Kapsuła przyjmie kształt tulei o wymiarach 60 na 30 centymetrów. - Trafi tam do dwóch tysięcy wiadomości od mieszkańców oraz dokumenty i fotografie związane z 800-leciem miasta - zapowiada Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

- Na specjalnie przygotowanych kartach w ratuszu można wpisać życzenia i przesłanie dla mieszkańców naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że kapsuła, którą w maju umieścimy obok pomnika Kazimierza Opolskiego, przetrwa dziesięciolecia i zostanie otwarta na jubileusz 900-lecia lokacji naszego miasta, czyli za 100 lat.

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, zwraca uwagę, że najwięcej opolskich kapsuł czasu było na wieży ratusza, ale niedawno otwarto skrytki z katedry. - Okazało się, że każda z wież miała taką kapsułę czasu, a wewnątrz było wiele interesujących przedmiotów. Wszystkie zostały dokładnie opisane i sfotografowane. Wiemy zatem dokładnie, co zostało odkryte oraz co powróciło do kapsuł.

Karty, które trafią do kapsuły czasu, znajdują się w ratuszu przy drzwiach wejściowych, a można je wypisać przez siedem dni w tygodniu od 9:00 do 19:00.

Pomnik Kazimierza I Opolskiego zostanie odsłonięty podczas Dni Opola, które rozpoczną się 18 maja.
Łukasz Śmierciak
Urszula Zajączkowska

Zobacz także

2017-09-08, godz. 19:05, Wiadomości z regionu Ulicami Opola przejdzie pierwsza parada historyczna. Od Eufrozyny po Grotowskiego. Reżyseruje Czernik 23 września o godzinie 15.00 z parkingu marketu Tesco przy ul. Ozimskiej wyruszy w stronę centrum pochód historycznych postaci ważnych dla miasta. To m.in. Jerzy Grotowski, Karol Musioł, Edmund Osmańczyk a także król Jan Kazimierz… » więcej 2017-09-02, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Sztuka na dworcu kolejowym [ZDJĘCIA] Prace ośmiu artystów można oglądać na dworcu PKP Opole Główne. W Sali wystawienniczej swoje obiekty umieścili artyści z okręgu opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. » więcej 2017-08-31, godz. 10:37, Kultura i rozrywka Malowanie kolorowymi proszkami już w sobotę w Opolu Holi Festival czyli malowanie się kolorowymi proszkami zawita do Opola podczas III Święta Lata w Parku Miejskim przy osiedlu Armii Krajowej w Opolu. » więcej 2017-08-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu droższa niż zakładano. Miasto ma na nią pieniądze Ponad 4,5 mln zł - tyle będzie kosztowała rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu. Rozstrzygnięto drugi przetarg na to zadanie. Wpłynęły trzy oferty - najtańsza, w kierunku której skłania się miasto, wynosi 4 mln 566 tys. zł. Pozostałe… » więcej 2017-08-22, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Waży ponad 100 kilogramów i jest największą kolorowanką na świecie! Największą na świecie kolorowankę stworzono w Opolu. 800-metrowa rolka ważąca ponad sto kilogramów zostanie wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jest to inicjatywa Fundacji Excalibur wspierana przez opolski ratusz z okazji 800-lecia… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »