800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2016-09-09, 08:00 Autor: Daria Placek

Opole planuje rewitalizację zabytków w rejonie Zamku Górnego

Miasto zamierza wyremontować m.in. schody prowadzące do kościoła św. Wojciecha [fot. Daria Placek]
Miasto zamierza wyremontować m.in. schody prowadzące do kościoła św. Wojciecha [fot. Daria Placek]
Schody prowadzące do kościoła św. Wojciecha oraz place - górny i dolny - znajdujące się przy schodach chcą wyremontować władze Opola. To część projektu, który zakłada rewaloryzację zabytków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Górnego.
Jego realizacja miałaby się zacząć jeszcze w tym roku, koniec prac planowany jest na rok 2017. Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Aleksander Cyganiuk tłumaczy, że przewidzianych jest więcej inwestycji.

- W skład tego projektu wchodzą jeszcze: zagospodarowanie terenu wzdłuż ulicy Władysława Opolczyka II na cele rekreacyjne oraz przebudowa bramę Zamku Górnego i remont elewacji budynku głównego Zespołu Szkół Mechanicznych. W tej chwili jesteśmy w trakcie przetargu na remont schodów oraz placów, zostały złożone trzy oferty. Termin realizacji jest nieprzypadkowy, bo chcemy go zakończyć tuż przed planowaną uroczystością z okazji 800 - lecia Opola - w tym rejonie ma być zorganizowany specjalny spektakl - mówi Cyganiuk.

Ratusz stara się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Łączna wartość inwestycji to 5 milionów 700 tysięcy złotych.

Zagospodarowaniem Wzgórza Uniwersyteckiego ma się zająć Uniwersytet Opolski, który planuje realizację własnego projektu. Akademicy chcą otworzyć wzgórze dla mieszkańców i wybudować schody z Małego Rynku, obok których staną też ławki.
Aleksander Cyganiuk

Zobacz także

2017-02-20, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Film "Opole Piastów" w Miejskiej Bibliotece Publicznej W ramach obchodów 800-lecia Opola w środę (22.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja filmu o Opolu. » więcej 2017-02-18, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola. » więcej 2017-02-15, godz. 14:15, Patronaty - polecamy „Miejska legenda – REkonstrukcja / DEkonstrukcja” – wystawy MŚO i GSW Miejska legenda, to wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej tradycji Opola, zarówno kulturalnej, jak i wizualnej. » więcej 2017-02-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole wydało album z okazji 800-lecia. Jest też kartka pocztowa, będzie znaczek Niepublikowane zdjęcia, ilustracje czy stare pocztówki ukazujące Opole na przestrzeni wieków można obejrzeć w wydanym przez urząd miasta albumie. Jest to kolejna atrakcja przygotowana w ramach obchodów jubileuszu stolicy regionu. Bogate… » więcej 2017-02-01, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Historie życiem pisane - książka o losach całych rodzin „Historie życiem pisane” to nowa książka opolskiej dziennikarki Teresy Zielińskiej. Autorka przez lata związana była z Radiem Opole, w którym zajmowała się przede wszystkim publicystyką kulturalną i sprawami regionu. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »