Kto wymyśli logo ochodów 800-lecia lokacji Opola?
Mogą to robić osoby prywatne, zajmujące się grafiką, plastyką ale też agencje reklamowe z całego kraju. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej Opola. Trwają już przygotowania do wydarzeń, które będą trwały przez cały 2017 rok.
- Będzie prezentacja wielowiekowej historii miasta. Zależy nam także na pokazaniu wielokulturowości, bo przecież Opole to miasto polskie, niemieckie, żydowskie i czeskie - mówi Dorota Michniewicz, naczelnik wydziału kultury i turystyki urzędu miasta. - Zależy nam także na pokazaniu połączenia rzeki Odry z miastem. Ona od wieków decydowała o życiu i losie mieszkańców - wyjaśnia.
Naczelnik dodaje, że trzeba pokazać to, że historia Opola nie zaczyna się od momentu lokacji miasta, ale znacznie wcześniej, bo od powstania osady Ostrówek.
Pomysły na to, jak świętować 800 urodziny miasta, zgłaszali także mieszkańcy.
- Wpłynęło ich bardzo dużo - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Chcemy w szkołach wprowadzić specjalne godziny wychowawcze o historii Opola. Będziemy się starali zorganizować duży koncert, który ma stanowić główny element promocji w Polsce - dodaje.
Na koncercie ma wystąpić zagraniczna gwiazda. Planuje się także przebudowę placu, na którym są pozostałości Zamku Górnego i fosa.
Pierwszym wydarzeniem 800 lecia miasta będzie sylwester 2017 roku.
Nad przygotowaniem obchodów pracuje komitet honorowy, w którym zasiada między innymi przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, historycy, dyrektorzy muzeów, rektorzy uczelni z Opola, architekci, plastycy, konserwator zabytków, dyrektor archiwum państwowego i ksiądz.
Posłuchaj:
Aneta Skomorowska