Zdaniem naszego gościa, ochrona uczestników szczytu NATO w Warszawie powinna być stosunkowo prosta, bo nasze służby mają doświadczenie zdobyte chociażby przy szczytach klimatycznych czy wielkich imprezach sportowych z udziałem VIP-ów.
- Światowy Szczyt Młodzieży to zupełnie inna sprawa - mówi Rapacki. - To gigantyczne przedsięwzięcie, rozciągnięte w czasie, obejmujące kilka miast i przede wszystkim dotyczące ogromnej rzeszy uczestników, bo mówi się nawet o dwóch milionach - tłumaczy.
Naszego gościa pytaliśmy także o nową ustawę antyterrorystyczną, którą zapowiada minister Mariusz Błaszczak. Rapacki mówi, że na razie nie ma projektu, znamy tylko podstawowe założenia, na przykład przyjęcie zasady, że wykrywaniem terrorystów zajmować się będzie ABW, a ich fizyczną likwidacją - policja.
Nowością jest też tzw. strzał snajperski, który pozwala na wyeliminowanie terrorysty w sytuacji realnego zagrożenia. Obecne przepisy na to nie pozwalają - policja ma tak używać broni, by wyrządzić jak najmniejszą szkodę.
- Ale nie wiem, czy ten pomysł się utrzyma - mówi Rapacki. - Przyjęto kiedyś rozwiązanie pozwalające na zestrzelenie samolotu, który mógłby być użyty podobnie jak te, które uderzyły w World Trade Centre, ale zakwestionował je Trybunał Konstytucyjny.