Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-06-04, 15:50 Autor: Bogusław Kalisz

30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce

Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
Pokazali lokal wyborczy z 1989 roku. "Tu byliśmy wolni i radośni" [fot. Joanna Matlak]
30 lat temu, odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę. Po raz pierwszy od 1945 roku do udziału w głosowaniu dopuszczono opozycję.
- Cieszmy się, że temu pokoleniu udała się rzecz nieprawdopodobna - bez wojny atomowej otworzyliśmy szansę dla świata - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, który w Gdańsku uczestniczył w debacie "30 lat polskiej demokracji".

Premier Mateusz Morawiecki przypominał, że wybory z 4 czerwca 89 były etapem na drodze do wolności. Powiedział, że chociaż był krytyczny wobec ustaleń Okrągłego Stołu i organizacji częściowo wolnych wyborów do Sejmu, teraz docenia ich - jego zdaniem - ogromną wartość.

30 lat temu Polacy pokazali komunistom czerwoną kartkę. Atmosferę wyborów czerwcowych można było odczuć dziś także w Opolu w lokalu wyborczym, który został zrekonstruowany przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Lokal można oglądać w kawiarni Melba na rynku w Opolu, a odwiedziła go z mikrofonem Joanna Matlak.

Uczniowie opolskich szkół wyszli na rynek w Opolu, by głośno mówić o 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Podczas happeningu współorganizowanego z Teatrem Eco Studio w Opolu młodzi ludzie przywoływali wspomnienia wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku, o których opowiedzieli im rodzice i dziadkowie.
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Zobacz także

2019-07-29, godz. 16:30, RTT - artykuły Spędził w więzieniu 18 lat i tylu milionów złotych odszkodowania się domaga Tomasz Komenda żąda 19 milionów zł za niesłuszne więzienie. W opolskim sądzie dzisiaj (29.07) ruszyło postępowanie. » więcej 2019-07-29, godz. 16:15, RTT - artykuły Na wodzie i w powietrzu. Weekend pełen atrakcji w powiecie nyskim Unosili się w powietrzu oraz przełamywali fale na wodzie - tak w największym skrócie można podsumować miniony weekend w powiecie nyskim. » więcej 2019-07-26, godz. 16:00, RTT - artykuły Wiatrakowce nad Nysą - kto wie, kto wie Nysa chce budowy lotniska, które mogłoby obsługiwać lekkie maszyny wykorzystywane przez biznes oraz branżę turystyczną. Zdaniem pomysłodawców, takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do rozwoju miasta. Z drugiej strony trudno jednak wska ... » więcej 2019-07-25, godz. 17:00, RTT - artykuły Krzyż, który energię daje.. Mnożą się solary w Lipkach Na dachu kościoła w Lipkach w gminie Skarbimierz zamontowano krzyż. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że krzyż ten dostarcza energię. Nie chodzi o energię duchową, ale o prąd elektryczny, ponieważ krzyż wykonany jest z paneli ... » więcej 2019-07-25, godz. 15:30, RTT - artykuły Językowe potyczki w opolskiej bibliotece Wystarczy karta biblioteczka i można ćwiczyć języki obce. Taką propozycję dla czytelników ma Biblioteka Obcojęzyczna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Konwersacje prowadzą wolontariusze. Można podszlifować angielski, czy francuski, ale ... » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »