Radio Opole » OKT 2016 - podstrona » Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

2016-04-06, 09:30 Autor: Wanda Kownacka

„Rodzina” i „Fantazy” na początek Opolskich Konfrontacji Teatralnych [ZDJĘCIA]

Lech Łotocki, reż. Agata Dyczko, Katarzyna Czapla i Piotr Tołoczko - twórcy spektaklu "Rodzina" [fot. Justyna Przyborowicz i Tomasz Zacharewicz]
Lech Łotocki, reż. Agata Dyczko, Katarzyna Czapla i Piotr Tołoczko - twórcy spektaklu "Rodzina" [fot. Justyna Przyborowicz i Tomasz Zacharewicz]
Za nami pierwszy dzień konfrontacji teatralnych "Klasyka Polska". Widzowie mieli szansę obejrzeć ciekawe przedstawienia, które znalazły się w finale ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa".
Konfrontacje rozpoczęły się teatralnie od spotkania z tekstem Antoniego Słonimskiego „Rodzina” w reżyserii Agaty Dyczko w wykonaniu Fundacji „HI ART!” W Warszawie. Opowieść o rodzinie z punktu widzenia ideologii, polityki, ale przede wszystkim relacji między członkami rodziny, które sprowadzają się także do opowiadania się po którejś ze stron. Czy można znaleźć wspólny język?

– Przekora Słonimskiego polega choćby na tym, że głową tytułowej rodziny jest samotny mężczyzna. Hrabia Lekcicki, do którego po trochu zgłaszają się kolejne osoby i okazują się być jego dziećmi. Dlatego nie jest to spektakl o standardowym modelu rodziny polskiej – mówi Agata Dyczko.

"Po Słonimskim" przyszedł czas na pierwszy spektakl konkursowy, czyli „Fantazego” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary (Teatr Powszechny w Warszawie). Reżyserowi bardzo odpowiada współczesne odczytywanie klasyki.

– Myślę, że teatr jest miejscem, gdzie przede wszystkim należy się bawić. Do smucenia się mamy już dosyć miejsc na świecie i nie trzeba go przenosić jeszcze do teatru. Przy czym według mnie zabawa jest jedną z najważniejszych i najpoważniejszych rzeczy, jakie robi człowiek. Według Fryderyka Schillera człowiek jest człowiekiem odkąd zaczął się bawić – podkreśla Zadara.

– Myślę, że w gruncie rzeczy polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny. Naprawdę nie da się tego wytrzymać, jeśli traktuje się go zupełnie poważnie. Również dlatego, że ci autorzy także nie traktowali tego poważnie, z Norwidem włącznie – zaznacza reżyser spektaklu.

– Musimy się nauczyć – my nauczyciele, my, którzy pokazujemy ludziom, jaki to jest dramat – że to naprawdę wymaga pewnego dystansu, humoru, ciągłego przymrużenia oka, żeby w ogóle zrozumieć, o co tym autorom chodziło. Jeżeli te utwory będziemy traktować poważnie jako pomnik, to to się staje śmiertelnie nudne i jest nikomu niepotrzebne – stwierdza Zadara.

A dziś przed widzami m.in. „Samuel Zborowski” Juliusza Słowackiego w wykonaniu Teatru im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, reżyseria i scenografia Paweł Wodziński. /Sprawdź szczegółowy program OKT/

Relacje z OKT w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na naszej specjalnej podstronie.

Dodajmy, że w teatrze Opolskie Konfrontacje obserwują Justyna Przyborowicz i Tomasz Zacharewicz - którzy w środku nocy bezpośrednio po spektaklach przygotowali małą pocztówkę dźwiękową opowiadającą o pierwszych konfrontacyjnych prezentacjach.
Justyna Przyborowicz i Tomasz Zacharewicz relacjonują pierwszy dzień OKT

Zobacz także

2016-04-11, godz. 00:15, Kultura i rozrywka 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne za nami. Poznaj werdykt jury [FILM, ZDJĘCIA] Sześć przedstawień konkursowych, trzy spektakle towarzyszące i niezliczona ilość koncertów i spotkań. W niedzielę (10.04) późnym wieczorem zakończyły się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Polska'. Jury społeczne Konfrontacji… » więcej 2016-04-10, godz. 22:12, Kultura i rozrywka Więcej polskiej klasyki w teatrach - panel dyskusyjny OKT 2016 [ZDJĘCIA] Reżyserzy, dramaturdzy i dyrektorzy teatrów spotkali się w Opolu, by wziąć udział w panelu dyskusyjnym 'Interpretacja klasyki - perspektywy'. 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne to okazja, by porozmawiać o repertuarze i poszukiwaniach… » więcej 2016-04-10, godz. 18:31, Kultura i rozrywka "Grażyna" - ostatni spektakl w ramach Konfrontacji Teatralnych 2016 Ostatnie przedstawienie w ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych zaprezentuje dziś wieczorem (10.04) Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Aktorzy zagrają 'Grażynę' Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika. » więcej 2016-04-10, godz. 15:10, Kultura i rozrywka Zwycięzców tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych wskaże... społeczne jury Osoby niezwiązane z teatrem rozdadzą nagrody w ramach tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych. » więcej 2016-04-10, godz. 00:09, Kultura i rozrywka Opowieść kaszubskich duchów na deskach opolskiego teatru Widzowie 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Polska' zobaczyli przedostatni spektakl konkursowy Klasyka Żywa. 'Remus' na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majakowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka wywołał… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »