Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-02-24, 15:16 Autor: Wiktor Krzewicki (oprac. WK)

Twórca brzeskiego harcerstwa

Wincenty Mucha [źródło: Historia Lokalna]
Wincenty Mucha [źródło: Historia Lokalna]
W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś harcmistrz Wincenty Mucha z Brzegu.
Wincenty Mucha urodził się 11 lutego 1910 r. w górniczej rodzinie w Jaworznie. Już od wczesnej młodości swoje życie związał z harcerstwem.

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Przemysłowej w Krakowie podjął pracę w zakładach chemicznych w Jaworznie. W roku 1930 przeniósł się do Tarnowa, gdzie pracował w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Mościcach. Tam utworzył Samodzielny Hufiec Harcerzy, którego funkcję komendanta pełnił do 1939 roku.

W czasie II wojny światowej kontynuował pracę z młodzieżą w ramach tajnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Był komendantem tajnego hufca Mościce, a od maja 1944 roku komendantem krakowskiej chorągwi Szarych Szeregów noszącej kryptonim Ul Smok.

Równocześnie zaangażował się w pracę lokalnej komórki Armii Krajowej, w której pełnił funkcję zastępcy szefa Biura Informacji i Propagandy, zajmującej się wydawaniem i kolportażem podziemnej prasy. Równocześnie na terenie tarnowskich Zakładów Azotowych brał udział w konspiracyjnej produkcji materiałów wybuchowych. Działalność ta została doceniona przez emigracyjny rząd, który odznaczył go w 1943 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

W 1945 roku udało mu się uniknąć aresztowania za udział w AK, ale dla bezpieczeństwa postanowił zmienić środowisko, wyjechał więc na Ziemie Odzyskane. Osiedlił się w Brzegu, gdzie objął posadę dyrektora gazowni i natychmiast przystąpił do organizacji harcerstwa. Jednocześnie został radnym Miejskiej Rady Narodowej.

W roku 1948 aresztowano go pod zarzutem przynależności do organizacji Wolność i Niezawisłość, za co skazano go na osiem lat ciężkiego więzienia. Wypuszczono go po siedmiu latach. Po wyjściu na wolność wrócił do rodzinnego Jaworzna, gdzie w wieku 68 lat zmarł 25 października 1978 roku.

W roku 2000 w Brzegu z inicjatywy miejscowej Komendy Hufca ZHP odsłonięto obelisk poświęcony pamięci harcmistrza Wincentego Muchy.

Historie żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną prezentujemy w ramach cyklu „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. /Odcinki emitowane 29.02-04.03 od poniedziałku do piątku, godz. 8:40, powtórka o 14:40/
Historię Wincentego Muchy przybliża Bolesław Bezeg

Zobacz także

2016-03-01, godz. 15:04, Kultura i rozrywka Żołnierz Zośki W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś żołnierz Zośki Stefan Gorgoń. » więcej 2016-03-01, godz. 10:49, Wiadomości z regionu Karbowiak: Pogłębia się wiedza o Żołnierzach Wyklętych - Dzisiejsze święto ma szczególną oprawę społeczną - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” historyk Arkadiusz Karbowiak, jeden z inicjatorów ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Poza… » więcej 2016-03-01, godz. 09:17, Poranna rozmowa Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, historyk Dzięki ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiedza o ludziach, którzy nie pogodzili się z narzuconą Polsce po 1945 roku władzą jest coraz większa. Jak podkreśla inicjator tego dnia Arkadiusz Karbowiak… » więcej 2016-03-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu 1 marca Opole upamiętni Żołnierzy Wyklętych. Przygotowano szereg uroczystości i wydarzeń Inscenizacje nawiązujące do działalności żołnierzy w podziemiu antykomunistycznym oraz uroczystości patriotyczne. Tak będzie obchodzony dzisiaj w Opolu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. » więcej 2016-02-29, godz. 15:07, Kultura i rozrywka Pseudonim Łupaszko W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną dziś legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej major Łupaszko. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »