Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-02-26, 15:06 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. WK)

Komendant opolskiego WiN

Marian Niżankowski [źródło: Historia Lokalna]
Marian Niżankowski [źródło: Historia Lokalna]
W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś komendant opolskiego obwodu WiN Marian Niżankowski.
O podziemiu antykomunistycznym na Śląsku możemy mówić dopiero z chwilą, gdy na te tereny zaczęli przyjeżdżać osadnicy z innych części Polski, bo do wiosny 1945 roku obszar ten należał do Niemiec.

W styczniu 1946 roku na Opolszczyznę przyjechał kpt. Marian Niżankowski pseudonim „Junosza”, który włączył się tu w działalność liczącego około 200 osób Eksterytorialnego Okręgu Tarnopol zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Junosza został mianowany komendantem obwodu opolskiego tej organizacji obejmującego Opole, Kluczbork, Grodków i Gnojną w powiecie strzelińskim.

Marian Niżankowski urodził się 2 lipca 1917 roku w powiecie podhajeckim, uczył się w gimnazjum w Brzeżanach i tam też wstąpił do harcerstwa.

Jako oficer wziął udział w kampanii wrześniowej pod dowództwem pułkownika Emila Fieldorfa. Od 1942 roku organizował placówki Armii Krajowej w powiecie zborowskim.

Po wkroczeniu armii sowieckiej jego oddział został rozbrojony, a sam Junosza zatrzymany przez NKWD. Udało mu się jednak uciec i dołączyć do działającego w powiecie przemyskim zgrupowania AK Warta.

Po rozbiciu tego zgrupowania przez siły posko-sowieckie dołączył do transportu, którym jego rodzina przesiedlała się właśnie do Opola. Tu został komendantem obwodu WiN.

Aresztowany jesienią 1946 roku poddany został brutalnemu śledztwu w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa przy pl. Mickiewicza. Po ponad dwóch latach śledztwa i bezskutecznych przesłuchań usłyszał wyrok sześciu lat więzienia. Ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony w 1951 r.

Marian Niżankowski zmarł 16 listopada 1976 roku w Opolu.

Historie żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną prezentujemy w ramach cyklu „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. /Odcinki emitowane 29.02-04.03 od poniedziałku do piątku, godz. 8:40, powtórka o 14:40/
Historię Mariana Niżankowskiego przybliża Bolesław Bezeg

Zobacz także

2016-02-23, godz. 15:08, Kultura i rozrywka Cichociemny z Brzegu W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś cichociemny Ezechiel Łoś z Brzegu. » więcej 2016-02-22, godz. 20:25, Kultura i rozrywka [FILM] Koncert w Studiu M Radia Opole poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Koncertem pieśni poświęconych działaczom podziemia antykomunistycznego Radio Opole zainaugurowało cykl „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą...”. W Studiu M wystąpił z recitalem Andrzej Kołakowski, działacz opozycyjny… » więcej 2016-02-22, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Pieśni walki o wolność w Studiu M Radia Opole Andrzej Kołakowski wystąpi dziś (22.02) w Studiu M Radia Opole. Działacz opozycyjny w czasach PRL-u, pieśniarz, poeta i wykładowca akademicki uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. » więcej 2016-02-22, godz. 08:47, Kultura i rozrywka Góral z Lubelszczyzny Rozpoczynamy cykl audycji poświęconych biografiom żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. Dziś niepokonany Marian Bobolewski z Brzegu. » więcej 2016-02-20, godz. 12:49, Patronaty - polecamy Cykl o Żołnierzach Wyklętych - POSŁUCHAJ! Wygraj nagrody w konkursie Od 22 lutego do 4 marca w porannej audycji „Na dzień dobry” o godz. 8:40 (powtórka w „Loży Radiowej” o 14:40) będzie okazja posłuchania 3-minutowego cyklu Bolesława Bezega poświęconego pamięci żołnierzy antykomunistycznego… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »