Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » Dorota Kędzierzawska o swoich mistrzach, bohaterach…
2018-03-22, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Dorota Kędzierzawska o swoich mistrzach, bohaterach, wspomnieniach

Akhmed Sardalov (Liapa), Jewgienij Ryba (Waśka) i Oleg Ryba (Pietia) [fot. Kid Film, "Jutro będzie lepiej"]
Akhmed Sardalov (Liapa), Jewgienij Ryba (Waśka) i Oleg Ryba (Pietia) [fot. Kid Film, "Jutro będzie lepiej"]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Danutą Kedzierzawską
Dorota Kędzierzwska to reżyserka i scenarzystka, której filmy tj. „Pora umierać”, „Wrony” , „Jutro będzie lepiej” były szeroko dyskutowane.

Justyna Dziedzic pytała reżyserkę o to jak podchodzi do materiału filmowego. - Staram się uciekać od analizowania i teoretyzowania. Wydaje mi się że każdy ma swoją drogę w dojściu do tego co chce przekazać i w jaki sposób na ekranie. W momencie, w którym będę za bardzo chciała się dowiedzieć czegoś i o sobie, włożyć w pewne schematy, klatki, wszystko uporządkować to wtedy mogłabym stracić pewną świeżość. Ja bardziej emocjonalnie staram się szykować do filmu. To nie jest tak, że mniej wiem o swoich bohaterach ale inaczej. – dodaje Kędzierzawska.

Reżyserka pochodzi z twórczej rodziny. - Mama pracowała w Se-ma-forze od samego początku do samego końca. Międzyczasie pałętałam się w telewizji, bo niektóre filmy były produkcją telewizyjną, ale robione były w Se-ma-forze. Se-ma-for jako taki nie odegrał pewnie w moim życiu aż takiej roli. Był związek z moją mamą i bycie na planie. Najważniejszy był sam klimat i to jak ludzie przeżywali zrobienie najdrobniejszego filmu, wydawałoby się błahego. Od kierownika produkcji, po panią księgową i potem wszystkich ludzi na planie. To było niesamowite i do takiego klimatu bardzo tęsknię. Teraz nie często udaje się to przywrócić. – dodaje reżyserka.

Zobacz także

2018-04-07, godz. 22:23 Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego?… » więcej 2018-04-07, godz. 22:10 Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53 „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo… » więcej 2018-04-07, godz. 21:43 „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza… » więcej 2018-03-09, godz. 11:27 Teatralna uczta na antenie Radia Opole. "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę...” - posłuchaj! Prawdziwy majstersztyk produkcji, aktorstwa i radiowej finezji. Adaptacja sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w 10 radiowych odsłonach została zaprezentowana… » więcej 2018-03-05, godz. 00:00 Kazimiera Iłłakowiczówna w opowieści Joanny Kuciel-Frydryszak Kazimiera Iłłakowiczówna to wyjątkowa postać polskiej kultury. Poetka, prozaik, dramaturg i tłumaczka, która była żywym świadkiem najważniejszych wydarzeń historycznych… » więcej 2018-02-26, godz. 19:25 Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek. Justyna Dziedzic… » więcej 2018-02-22, godz. 10:00 Julian Kornhauser - przedstawiciel poetyckiej Nowej Fali Bohaterem Rewirów Kultury był poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Julian Kornhauser. Na temat twórczości Juliana… » więcej 2018-02-06, godz. 21:00 Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz - małżeństwo z twórczym rodowodem Książka "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki" to opowieść o najbardziej twórczym małżeństwie w Polsce. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko opowiadają historię życia… » więcej 2018-03-05, godz. 00:00 Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »