Radio Opole » Historyczna Jesień - Stan wojenny - artykuły
2011-11-17, 15:57 Autor: Radio Opole

Jak inwigilowano Jarosława Chołodeckiego - odc.4.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. funkcjonariusze SB oraz MO zapukali do drzwi mieszkań opolskich opozycjonistów.

Przyszli z nakazami internowania. W pierwszych tygodniach stanu wojennego internowanych zostało 98 działaczy z województwa opolskiego. Części udało się wymknąć.

Działacze "Solidarności” domyślali się wówczas, że ich środowisko może być inwigilowane. W mieszkaniach działaczy bezpieczniacy zainstalowali podsłuchy, opozycjonistów opleciono siecią tajnych współpracowników.
- Wówczas nikt nie miał pojęcia o podsłuchu. To wyszło dopiero dzięki aktom z IPN - powiedział Wiesław Ukleja.

Zbigniew Bereszyński, jeden z byłych opozycjonistów, który bada historię opolskiego podziemia wertując tysiące stron akt zgromadzonych w IPN, ustalił, iż Służba Bezpieczeństwa była informowana o zbieraniu się działaczy "Solidarności” w mieszkaniu Jarosława i Krystyny Chołodeckich. Informacji takich dostarczała w szczególności TW „Ala”. "Ala” była sąsiadką Chołodeckich. Oni sami dokładnie wiedzą, o kogo chodzi, gdyż w jednym z raportów pojawił się numer zajmowanego przez kobietę mieszkania. Jarosław Chołodecki był wówczas wiceszefem zarządu regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego. W tegorocznych wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat senatora, ale bez skutku.

TW "Ala” przekazywała informacje, na podstawie których funkcjonariusze SB pisali raporty: "Ob. Chołodecka Krystyna utrzymuje szerokie kontakty z byłymi członkami Prezydium Zarządu Regionu, jak również z innymi osobami, które są wrogo ustosunkowane do polityki realizowanej przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.”

O tym, kto pojawia się u Chołodeckich, SB informowała również inna sąsiadka: "Po ogłoszeniu stanu wojennego przebywał tam podobny do Jałowieckiego człowiek w kurtce i czapce narciarskiej”.
O spotkaniach opozycjonistów donosił też TW "Franek”, numer ewidencyjny 25930.
W trakcie stanu wojennego, "Franek” był internowany w więzieniu w Nysie, razem z Jarosławem Chołodeckim.
W mieszkaniu opozycjonistów, SB zamontowała także podsłuch. Od tego czasu miała już stałą kontrolę nad poczynaniami opolskiego podziemia solidarnościowego.

Roman Kirstein wspomina, że w swoim mieszkaniu również miał podsłuch zainstalowany przez SB: - Założyli go podczas sprowokowanej rewizji. Domyśliłem się i dlatego u mnie w trakcie spotkań pisało się na kartkach.

Jarosław Chołodecki wyszedł z internatu 25 listopada 1982 r. Wcześniej siedział w więzieniu Uhercach, gdzie dokonał nieprawdopodobnego wyczynu. W trakcie widzenia zamienił się ubraniami z mężczyzną, który do niego przyszedł i opuścił zakład karny. Po jednym dniu wrócił na odwiedziny – do samego siebie. W toalecie znów podmienili się odzieżą i Chołodecki został już za kratami.

Mimo zniesienia stanu wojennego, podsłuch w mieszkaniu Chołodeckich działał dalej. Właściciele mieszkania wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Lokal zajęła siostra Krystyny Chołodeckiej. TW "Ala” nadal stale tam gościła.

Historyczna Jesień - Stan wojenny - artykuły

2011-12-20, godz. 11:33 Koniec stanu wojennego - odc.25. Rok po 13 grudnia 1981 r. władza uznała, że sytuacja w kraju jest w miarę stabilna. » więcej 2011-12-19, godz. 15:16 Stan wojenny przed sądem - odc.24. Mimo, iż od wprowadzenia stanu wojennego minęło już 30 lat, do dzisiaj nie doczekaliśmy się jego rozliczenia. » więcej 2011-12-15, godz. 16:43 Stan wojenny w Grodkowie - odc.23. W Grodkowie stan wojenny jest wprowadzany co roku. » więcej 2011-12-15, godz. 16:42 Zbigniew Bereszyński - odc.22. - Byłem internowany przez prawie rok. » więcej 2011-12-13, godz. 11:22 Pomoc Kościoła - odc.21. Wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego w Warszawie ukonstytuował się Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, z siedzibą w… » więcej 2011-12-09, godz. 13:13 Jerzy Gnieciak - trzynasty zaczął się dwunastego - odc.20. Stan wojenny rozpoczął się dla Jerzego Gnieciaka w sobotę 12 grudnia około godziny 14. » więcej 2011-12-09, godz. 13:11 Proces dwudziestu - odc.19. Proces opolskiej dwudziestki - największy polityczny proces stanu wojennego w Opolu - zakończył się 21 stycznia 1983 r., czyli już po zawieszeniu stanu w… » więcej 2011-12-07, godz. 14:43 Sędziowie w stanie wojennym - odc.18. - Sędziów i prokuratorów zmuszono do prowadzenia skandalicznych procesów przeciwko działaczom opozycji - wspomina wieloletni kanclerz kurii diecezjalnej… » więcej 2011-12-07, godz. 13:00 Bunt opolskich prokuratorów - odc.17. Tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, w poniedziałek, kilku opolskich prokuratorów na znak protestu rzuciło partyjnymi legitymacjami. » więcej 2011-12-05, godz. 11:43 Dwa internowania Romana Kirsteina - odc.16. Romana Kirsteina zatrzymano jeszcze przed północą, de facto 12 grudnia 1981 r., czyli formalnie przed wprowadzeniem stanu wojennego. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »