Radio Opole » Z powrotem, czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur - Artykuły
2015-03-31, 12:23 Autor: Radio Opole

"Dzieciom, które już wyrosły"

Posłuchaj, jak o powieści „Z powrotem, czyli fatalne skutki czytania niewłaściwych lektur” na antenie Radia Opole mówią Barbara Kurdej-Szatan i Tomasz Zacharewicz.

– Są takie książki, które mają dla nas ogromne znaczenie, na które trafiamy w jakimś okresie naszego życia i są pewnego rodzaju olśnieniem – mówi Tomasz Zacharewicz , reżyser powieści „Z powrotem, czyli fatalne skutki czytania niewłaściwych lektur" na antenie Radia Opole.

– To nie tylko dla mnie wielki powrót Zbigniewa Batko, ale także możliwość dla słuchaczy, by wrócić do krainy wyobraźni i odszukać w sobie dziecko, które zatraciliśmy w codziennej bieganinie. W takich momentach warto pamiętać, że nie tylko „Alicja w krainie czarów" lub „Kubuś Puchatek" są książkami przypominającymi atmosferę dzieciństwa, polskie powieści również spełniają taką funkcję, a jedną z nich jest właśnie „Z powrotem", okrzyknięte przez niektórych krytyków „najważniejszą powieścią lat '80" – mówi Zacharewicz.

– Zgodnie z dedykacją, znajdującą się na drugiej stronie, ta historia przeznaczona jest dla „byłych dzieci", które już wyrosły, a poprzez przeżywanie przygód bohaterów – chcą spowolnić ciągłe utracanie cząstki siebie i, jak w tytule, powrócić do krainy, gdzie wszystko może się wydarzyć – mówi

– To świetnie, metaforycznie napisana książka, która uświadamia, że czasem warto się zatrzymać i może powrócić do dzieciństwa, a może po prostu wejść w świat swojej wyobraźni, zapomnieć o pędzie życia i stać się znowu dzieckiem. Zbigniew Batko w swej powieści wspaniale przedstawia świat i ludzi, w ciekawy sposób prześmiewa pewne sytuacje życiowe i pozwala nabrać dystansu – opowiada aktorka Barbara Kurdej-Szatan.

Oprac. Adam Szostok

Z powrotem, czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur - Artykuły

2015-04-27, godz. 14:55 Odcinek 21 Pojawiają się coraz to ciekawsze zegary, ale do transakcji wciąż nie dochodzi. Wymarzony model z kukułką to pragnienie, do którego realizacji dąży Nieborak… » więcej 2015-04-27, godz. 14:53 Odcinek 20 Koń błądzi myślami daleko. Jego podejście do wykonywanej pracy nie jest już tak entuzjastyczne, jak w chwili poszukiwania złota. Praca uszlachetnia, ale… » więcej 2015-04-27, godz. 14:49 Odcinek 19 – Bańki mydlane Wrażenia i inne emocje męczą. Zmęczenie życiem i jego koleją wychodzi także z Królika, potrzebuje on oddechu. Pomóc może spacer w samotności, a nawet… » więcej 2015-04-27, godz. 14:47 Odcinek 18 Prokurator nie ustępuje, wyszukuje kolejne argumenty świadczące o winie Konia. Odmienność po raz kolejny spotyka się z niezrozumieniem i odrzuceniem społecznym… » więcej 2015-04-22, godz. 15:32 Odcinek 17 Koń znajduje w sobie odwagę i otwiera dotychczas szczelnie zamknięte oczy. Wśród tłumu wrogich nieznajomych spostrzega przyjaciela. Królik swoją obecnością… » więcej 2015-04-22, godz. 15:29 Odcinek 16 Koń zostaje oskarżony o posiadanie walizki, której nie posiada! Absurdalność tego oskarżenia jest oczywista, ale… kogo to obchodzi? Jest oskarżony, będzie… » więcej 2015-04-22, godz. 15:26 Odcinek 15 Przygotowania do rozprawy idą pełną parą. Kolejne życiowe role są rozdawane. Także zagapiony Królik niespodziewanie wpada w szpony tej farsy. Wszyscy osądzają… » więcej 2015-04-20, godz. 16:08 Odcinek 14 – W miasteczku/Rozprawka W miasteczku. Bohaterowie docierają do miasteczka. Ich wygląd wskazujący na nietutejszość wywołuje poruszenie. Podejrzliwe spojrzenia tubylców nasilają… » więcej 2015-04-16, godz. 15:34 Odcinek 13 – Babcia Alicji i czterdziestu rozbójników Nasi bohaterowi idą dalej, nie poddają się tak łatwo. Na horyzoncie spostrzegają coś dziwnego, coś ciemnego, ponurego. Ogarnia ich nieokreślony lęk. Szybko… » więcej 2015-04-16, godz. 15:32 Odcinek 12 – Gorączka złota Bagaż w postaci starej szafy pełnej tajemnic porzucono w szczerym polu. Łatwiej jednak nie jest. Pochłonięty pięknem sztuki Nieborak zapomina o brudnym świecie… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »