Radio Opole » Światowy Dzień Radia 2014 - Artykuły
2014-02-13, 13:07 Autor: Radio Opole

Radio broni się samo. ZDJĘCIA

- Galopujący rozwój Internetu czy telewizji nie doprowadzi do zaniku radia. Radio będzie się jednak zmieniało, będzie sięgało po nowe środki wyrazu i nowe technologie - podkreślał dziś (13.02) na naszej antenie dr Adam Drosik, politolog i medioznawca z Uniwersytetu Opolskiego. W Światowym Dniu Radia zapytaliśmy o to, jaka przyszłość czeka tradycyjne rozgłośnie radiowe.

Piotr Moc, Aneta Skomorowska i dr Adam Drosik

- Nie ma mowy o zastępowaniu jednego medium drugim, ale raczej o konwergencji, czyli mieszaniu się i łączeniu treści i formy. Powstanie więc nowa forma, ale to co dziś dla radia charakterystyczne - czyli głos, oddziaływanie na słuch - przetrwa - uważa dr Drosik.

- Przyszłość radia to Internet, a co za tym idzie, dodanie do dźwięku także obrazu, co już się często dzieje - zauważa medioznawca.

Natomiast to, co wyróżnia radio publiczne od rozgłośni komercyjnych to misja. To dzięki niej na antenie, poza muzyką, znajdziemy jeszcze liczne audycje tematyczne: kulturalne, społeczne, ekonomiczne, jak również te poświęcone mniejszościom narodowym i etnicznym czy niszowym gatunkom muzycznym.

- Także publicystyka funkcjonuje tu na dużo wyższym poziomie niż u nadawców komercyjnych - zaznacza dr Drosik.

- Nadawca publiczny daje duże pole do wypowiedzi, publicystyka oraz informacje są pogłębione, jest ich więcej. U nadawców komercyjnych jest to bardzo ubogie i okrojone - dodaje ekspert.

Zdaniem Adama Drosika największą przewagą i zaletą radia czy telewizji jest przekaz na żywo. To on gwarantuje prawdziwe emocje - takie jak na przykład komentowanie zmagań sportowych w Soczi i dzisiejszy złoty medal dla Justyny Kowalczyk.

Dodajmy, że z okazji Światowego Dnia Radia do godz. 17:00 nadajemy dziś program z naszego plenerowego studia na placu Wolności - gdzie zapraszamy wszystkich słuchaczy!


Krzysztof Rapp

Światowy Dzień Radia 2014 - Artykuły

2014-02-16, godz. 12:37 Dziękujemy Wam, Słuchacze! FILM 13 lutego - w Światowy Dzień Radia - spotkaliśmy się z naszymi słuchaczami w plenerowym studiu Radia Opole na placu Wolności w Opolu. Oto kilka wspomnień… » więcej 2014-02-13, godz. 18:07 Jak finansować media publiczne? Politycy od lat nie potrafią rozwiązać problemu finansowania mediów publicznych. Tymczasem sytuacja regionalnych ośrodków radiowych i telewizyjnych staje… » więcej 2014-02-13, godz. 16:32 13.02.2014 Halina Żak: Najstarsze nagranie w archiwum Radia Opole jest z 1957 roku - Nie wiem, co by się musiało stać, żebym nie wysłuchał wieczorem archiwalnych audycji w programie Studio Reportażu - powiedział pan Józef, wierny słuchacz… » więcej 2014-02-13, godz. 16:15 13.02.2014 Stanisław Potoniec i Szymon Wiener z WCZK o współpracy z radiem w sytuacjach kryzysowych Choć czasami wzajemnie się na siebie denerwujemy, ściśle współpracujemy. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Radio Opole łączą siły w informowaniu… » więcej 2014-02-13, godz. 13:10 Radio Opole w plenerze. ZDJĘCIA Gdyby nie bolończyk Guglielmo Marconi, nie obchodzilibyśmy Światowego Dnia Radia. Choć wygląda ono zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych, a i wybór… » więcej 2014-02-13, godz. 11:51 Radio - były też trudne chwile. ZDJĘCIA W Światowym Dniu Radia przybliżamy słuchaczom naszą pracę, to również czas na wspomnienia - także tych niełatwych momentów. - Trudne chwile przyszły… » więcej 2014-02-13, godz. 09:36 Budzi się i zasypia z radiem - Radio ma się dobrze, twardo stoi na ziemi i nie da się wyprzeć przez Internet - mówi Tadeusz Zamojski ze wsi Mokre w powiecie głubczyckim. Nasz słuchacz… » więcej 2014-02-13, godz. 08:29 Tadeusz Zamojski Żadnego radia nie byłoby bez słuchaczy. W Światowy Dzień Radia gościmy jednego z nich. » więcej 2014-02-13, godz. 01:45 Radio wczoraj i dziś. FILMY Dziś mamy swoje święto - Światowy Dzień Radia. Pozwoliliśmy sobie więc na chwilę wspomnień. Zobacz ludzi, którzy tworzyli i tworzą Radio Opole. A od… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »