Radio Opole » Drum Fest 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-09-12, 15:09 Autor: Radio Opole

Adam Makowicz

Legenda jazzu. Wybitny pianista. Mistrz improwizacji. Jazz traktuje jako „świat wolności i improwizacji".

Obecnie mieszkający w Nowym Yorku artysta już w 1962 roku zasłynął jako współtwórca grupy Jazz Darings, którą założył wraz z Tomaszem Stańką.

Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak oraz zespołem Novi Singers. W 1977 roku, z rekomendacji Benny'ego Goodmana oraz popularyzatora jazzu – Willisa Conovera, producent John Hammond zaprosił go na 10 tygodniowe tournée w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną Adam. W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem.

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, muzyk wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską".

Występując w USA pianista dzielił scenę, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earlem Hinesem, Freddiem Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddym Wilsonem, George'em Shearingiem, George'em Mrazem, Alem Fosterem, Jackiem DeJohnette'em,Charliem Hadenem.

Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – pojedynek między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu – został utrwalony na płycie CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane platynową płytą przez wytwórnię EMI.

Poza utworami jazzowymi Makowicz ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Fryderyk Chopin. W USA Adam Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej.

W szerokim repertuarze Adam Makowicz posiada także utwory George'a Gershwina (uzyskał zgodę brata George'a, Iry Gershwina na własną, improwizowaną kadencję w "Błękitnej Rapsodii"), I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii, jazzmana uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych czterystu Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Koncert w Opolu – 23 października, godz. 19:00, Filharmonia Opolska

Źródło: Organizator festiwalu. Więcej na:

Zobacz także

12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »