Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 - poradnik
2014-09-19, 23:39 Autor: Radio Opole

Jak zgłosić kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta?

Do 17 października można zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Aby to zrobić trzeba mieć już zarejestrowane listy wyborcze.

Agnieszka Mikucka- Kandydata na wójta lub burmistrza mogą zgłosić komitety wyborcze, które zarejestrowały listy z kandydatami na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Jeżeli chodzi o miasto na prawach powiatu (w naszym województwie jest to tylko Opole) liczba kandydatów na listach nie może być mniejsza, niż liczba mandatów przypadających na ten okręg - mówi Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W każdej gminie komitet może zgłosić tylko jednego kandydata. Można kandydować tylko do jednej gminy na wójta, burmistrza, prezydenta. Kandydat musi być obywatelem Polski, mającym prawo wybierania i musi być wpisany w rejestrze wyborców w jednej z gmin w Polce. Nie musi być więc mieszkańcem gminy w której kandyduje.

- Zgłoszenia przyjmujemy do 17 października. Po tym dniu będzie możliwa "dogrywka" w rejestracji gdy w gminie nie zostanie zgłoszony żaden kandydat, lub tylko jeden - zaznacza Mikucka.

Kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów można zgłaszać od momentu, gdy będą zarejestrowane listy kandydatów na radnych komitetu, który chce mieć kandydata na wójta. Natomiast listy kandydatów na radnych będzie można rejestrować od momentu ukonstytuowana się terytorialnych komisji wyborczych, ponieważ to one będą rejestrowały kandydatów.

Zgłoszenia dokonuje pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego do tego upoważniona. Można to zrobić także wysyłając dokumenty pocztą, ale wtedy muszą one dotrzeć do komisji do 17.10. W tym przypadku nie decyduje data stempla pocztowego ale data wpływu dokumentów.

Dokumenty zgłoszeniowe:
1. Zgłoszenie w którym podawane są dane osoby zgłaszającej kandydata, dane osobowe kandydata (w tym wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania oraz wskazanie czy należy do partii, w których okręgach zarejestrowano kandydatów na radnych)
2. Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie
3. Oświadczenie lustracyjne w przypadku osób urodzonych przed 1.08.1972 r. które takiego oświadczenie jeszcze nie składały. Jeśli kandydat już takie oświadczenia kiedyś złożył, musi złożyć oświadczenie o złożeniu oświadczenia lustracyjnego.

Po zarejestrowaniu kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta zmiana kandydata nie jest możliwa. Jedynym wyjątkiem jest śmierć zgłoszonego kandydata. Wtedy komitet wyborczy ma prawo zgłosić innego kandydata do 3 listopada.

Posłuchaj:

Wybory samorządowe 2014 - poradnik

2014-11-28, godz. 13:35 Jak prawidłowo oddać głos w drugiej turze W drugiej turze wyborów wyborcy otrzymają kartę do głosowania koloru różowego na której będą nazwiska dwóch kandydatów na wójta burmistrza lub pre… » więcej 2014-11-26, godz. 17:26 Gdzie odbędzie się druga tura wyborów? Druga tura wyborów oznacza to, że w pierwszej turze, czyli 16 listopada, żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent głosów. Kwalifikują się do niej… » więcej 2014-11-16, godz. 11:54 Wybory w liczbach Ilu wyborców jest w województwie opolskim? Ilu wybieramy radnych, prezydentów, burmistrzów i wójtów? No i jak poprawnie oddać głos? Na te pytania odpowiedzi… » więcej 2014-09-29, godz. 11:09 Do 17.10 można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Kto i jak może to zrobić? Głosować korespondencyjnie mogą jedynie osoby mające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie mogą jednak w tym dniu przebywać… » więcej 2014-09-26, godz. 12:18 Za pracę w obwodowej komisji wyborczej płacą od 300 do 380 zł. Jak zostać członkiem komisji? Do 17 października można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Są to te komisje, do których idziemy w dzień wyborów, żeby… » więcej 2014-09-19, godz. 20:00 Terytorialne komisje wyborcze 17 września upłynął termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu kandydatów na członków terytorialnych wyborczych. » więcej 2014-09-17, godz. 16:55 Jak prowadzić "czystą" kampanię? Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów i trwa do 14.11 do godz. 24.00.Każdy komitet wyborczy od momentu zarejestrowania może prowadzić… » więcej 2014-09-14, godz. 19:50 Jednomandatowe okręgi wyborcze - zwycięzca bierze wszystko Jednomandatowe okręgi wyborcze dotąd były w niektórych małych gminach, w których zamieszkuje mniej, niż 20 tys. mieszkańców. W tym roku jednomandatowe… » więcej 2014-09-11, godz. 15:52 Jak zarejestrować listę i kto może kandydować? Listy kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast można rejestrować od momentu utworzenia i ukonstytuowania się terytorialnych… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »