Radio Opole » Radiowa Odyseja » Artykuły

Artykuły

2014-07-07, 22:08 Autor: Radio Opole

Mord w Hucie Pieniackiej

Wśród głubczyckich Kresowian wciąż żywe są wspomnienia zbrodni w Hucie Pieniackiej. Dokonano jej 28 lutego 1944 roku na polskiej ludności cywilnej. W ramach Radiowej Odysei nasz reporter zebrał wspomnienia ocalałych, którzy osiedlili się na Opolszczyźnie.

Zginęło wtedy około 1500 osób. Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS złożonego z ochotników ukraińskich z SS-Galizien pod dowództwem Siegfrieda Binza wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego.

Tragedię, dzięki przygotowanej wcześniej skrytce, przeżył wraz z rodzicami mieszkający dziś w Baborowie koło Głubczyc Józef Kobylański.

- Dramat trwał cały dzień. Dopiero po godzinie trzeciej zaczęło się uspakajać. Ocalało zaledwie kilka domów. Ci, którzy przeżyli, schronili się w Hucie Wierchobuskiej - wspomina.

Leszek Antoszczyszyn, działacz kresowy, uważa, że sprawa zbrodni w Hucie Pieniackiej jest marginalizowana. - Zbyt mało poświęca się uwagi martyrologii kresowej - przekonuje Antoszczyszyn.

- Historia Huty Pieniackiej została nagłośniona przez angielską telewizję. O tej sprawie ani w Polsce, ani na Ukrainie nie mówiono - mówi Antoszczyszyn.

Kazimierz Bernacki wspomina tragiczną historię swojej bratowej, która mieszkała koło Kamionki Strumiłowej.

- Tam banderowcy zamordowali całą rodzinę. Jej ojca zastrzelili jako pierwszego, później pozostałych członków rodziny. Uratował ją Ukrainiec, który miał posprzątać zwłoki i zorientował się, że dziecko - czyli moja bratowa - żyło. Zabrał ją do siebie i wychował - opowiada Bernacki.

Radio Opole włączyło się w międzynarodowy projekt „Spotkanie Odyseja” i rejestruje wspomnienia Kresowiaków. We wtorek (08.07) na Placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich swoją historią będzie można podzielić się między 15:00 a 17:00.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Zobacz także

2014-07-02, godz. 21:51, Radiowa Odyseja - Artykuły Radiowa Odyseja w Brzegu Lwów - miasto europejskie, miasto najpiękniejsze. Tak wspomina miejsce swojego urodzenia i pierwszych lat dzieciństwa mieszkanka Brzegu - pani Alicja Zbyryt. » więcej 2014-07-02, godz. 20:46, Radiowa Odyseja - Artykuły Kresowa Odyseja w Nysie Radio Opole bierze udział w międzynarodowym projekcie 'Spotkania Odyseja'. W ramach 'Radiowej Odysei' zapraszamy Kresowian zamieszkałych na Opolszczyźnie do dzielenia się swoimi wspomnieniami. W środę byliśmy w Nysie. » więcej 2014-07-02, godz. 19:10, Radiowa Odyseja - Artykuły Radiowa Odyseja w Namysłowie Radio Opole bierze udział w międzynarodowym projekcie 'Spotkania Odyseja'. W ramach 'Radiowej Odysei' zapraszamy Kresowian zamieszkałych na Opolszczyźnie do dzielenia się swoimi wspomnieniami. W poniedziałek (30.06) byliśmy w Namys… » więcej 2014-06-29, godz. 22:35, Radiowa Odyseja - Artykuły Pamiętają o Kresach Dużym zainteresowaniem cieszyły się III Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu. Wystąpiły tam zespoły prezentujące tańce i utwory z terenów wschodnich II Rzeczpospolitej. Po wojnie Grodziec zasiedlili mieszkańcy podlwowskiej wioski… » więcej 2014-06-20, godz. 12:04, Radiowa Odyseja - Artykuły "Spotkanie Odyseja" - relacje To społeczno-artystyczny projekt, w którym bierze udział 14 partnerów z 11 krajów. W ramach „Spotkania Odyseja' w Opolu od 28 czerwca do 12 lipca odbędą się różne przedsięwzięcia artystyczne: spektakle, wystawy, warsztaty. Radio… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »