Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-05-26, 21:54 Autor: Radio Opole

Jazłowiecka z mandatem, okręg ma 6 europosłów

PKW ogłasza oficjalne wyniki wyborów. Mandat utrzymuje Danuta Jazłowiecka (PO). Szósty mandat otrzymuje Kazimierz Ujazdowski (PiS).

Danuta Jazłowiecka
Godz. 21:45

Ostateczna lista eurodeputowanych z okręgu dolnośląsko-opolskiego:
  1. Lidia Geringer de Oedenberg (SLD-UP) - 53 790 głosów,
  2. Bogdan Zdrojewski (PO) - 162 426 głosów,
  3. Danuta Jazłowiecka (PO) - 38 652 głosów,
  4. Dawid Jackiewicz (PiS) - 79 942 głosów,
  5. Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) - 48 945 głosów
  6. Robert Iwaszkiewicz (NP) - 29 505 głosów
Frekwencja w województwie opolskim wyniosła 17,95%, a w całym okręgu 21,73%.
Najwyższą frekwencję w województwie odnotowano w Opolu - 28,35%. Najmniej mieszkańców poszło do urn w powiatach krapkowickim - 13,12% i strzeleckim - 14,02%. W powiecie namysłowskim głosowało 19,83% uprawnionych, brzeskim 18,98%, nyskim 18,38%, a kędzierzyńsko-kozielskim 17%.

Godz. 21:30

PKW ogłasza oficjalne wyniki wyborów. PO ostatecznie wyprzedza nieznacznie PiS - 32,13% do 31,78%. SLD/UP - 9,44%, Nowa Prawica - 7,15%, PSL - 6,8%. Okręg dolnośląsko-opolski ostatecznie będzie miał jeden okręg więcej niż w poprzednich wyborach - 6. Oficjalnie potwierdzono również mandat dla Danuty Jazłowieckiej.

Godz. 19:19

Danuta JazłowieckaOrdynacja wyborcza uzależnia liczbę głosów, jakie przypadną poszczególnym okręgom od liczby głosów zdobytych przez poszczególne listy partyjne w danym okręgu. Dlatego - jak zauważa w rozmowie z Radiem Opole, politolog dr Błażej Choroś, aż do ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów nie będziemy mieli pewności, ile mandatów wywalczyły dolnośląsko-opolskie listy.

Mandat dla Danuty Jazłowieckiej wydaje się niemal pewny, natomiast pod pewnym znakiem zapytania pozostaje liczba mandatów, która przypadnie PiS-owi w naszym okręgu. Zależy to głównie od tego, jaka będzie ostateczna liczba głosów zdobytych przez PiS w Małopolsce. Dane PKW nie uwzględniają bowiem na razie części głosów z tego okręgu - zaznacza politolog.

Ostatnie informacje z PKW zostały podane przed godziną piątą rano i dotyczyły danych 91% obwodów wyborczych. Teraz Państwowa Komisja Wyborcza czeka aż do Warszawy zostaną przywiezione protokoły ze wszystkich komisji okręgowych.

Jak powiedział Krzysztof Lorenc z Krajowego Biura Wyborczego, komisje okręgowe sporządziły już protokoły, ale podstawą ustalenia wyniku wyborów są zawsze dokumenty papierowe, sporządzone przez członków komisji. Muszą one zostać dostarczone do Warszawy, a niektóre komisje mają z tym kłopoty, wynikające między innymi ze złej pogody.

Komisja z Gdańska miała trudności z przylotem samolotem do Warszawy, bo lotnisko było zamknięte. Przyleciała więc do Łodzi, a stamtąd kolejnym samolotem leci do Warszawy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że komisja z Gorzowa Wielkopolskiego jest jeszcze w Poznaniu, więc ostatecznych wyników należy się spodziewać około godziny 23.

IAR/ D.Piotrowska/vey/jp/Oprac. Wanda Kownacka



Godz. 16:30

Nie zdobył mandatu, ale wynik wyborów uważa za swój sukces. Sławomir Kłosowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że uzyskał lepszy wynik, niż w eurowyborach 5 lat temu.

- Ważne jest też to, że wtedy kandydowałem z trzeciego miejsca na liście a teraz z czwartego - mówi Kłosowski. - W 2009 roku uzyskałem 9 tys. 493 głosów, w tych wyborach zagłosowało na nie 9 tys 561 osób - dodaje.


Poseł PiS, podkreśla również, że jego partia w województwie opolskim uzyskała lepszy o ponad 3 proc. wynik niż ostatnio

Kłosowski dodaje, że niska frekwencja wyborcza to wynik zniechęcenia ludzi do rządów Platformy Obywatelskiej.

Aneta Skomorowska



Godz. 15:23


Danuta JazłowieckaWciąż nie wiadomo, czy Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej ponownie zostanie europosłem. Mimo że nie ma jeszcze ostatecznych wyników, dziękowała już swoim współpracownikom oraz środowiskom, które współpracowały z nią w czasie kampanii, między innymi samorządowcom, przedsiębiorcom.

Wyraźnie zaznaczyła, że dziękuje powiatowym strukturom Platformy Obywatelskiej, bo dziękuje, tym którzy ją wspierali. Dlaczego nie dziękowała Platformie w całym województwie? Tego wprost nie wyjaśniła, ale stwierdziła, że warto teraz przeanalizować i ocenić sytuację, jaka miała miejsce w czasie wyborów.

- Trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje. Każda praca, każdy projekt kończy się oceną, analizą i postanowieniami o tym co powinniśmy zmieniać, żeby jeszcze lepiej wypadać - zaznacza.

Na Danutę Jazłowiecką zagłosowało blisko 38 tysięcy osób. To o 24 tysiące mniej niż w wyborach 5 lat temu.

- Przyjrzę się temu, w których miejscach, jakie środowiska zmieniły zdanie - mówi. - Ale trzeba też zauważyć, że poparcie dla PO jest teraz znacznie mniejsze a w naszym okręgu bardzo popularną osobą jest Bogdan Zdrojewski, który "wyciągnął" też głosy z województwa opolskiego - dodaje.

Aneta Skomorowska

Godz. 15:17

- Kiedyś mówiłem, że sukcesy Nowej Prawicy będą wtedy, kiedy w kraju będzie coraz gorzej - smutne, ale prawdziwe - tak mówił dziś (26.05) w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, lider Nowej Prawicy na Opolszczyźnie.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 91. procent komisji obwodowych, partia Janusza Korwin-Mikkego zdobyła nieco ponad 7 procent głosów w kraju.

Stanisław Skakuj twierdzi, że na Opolszczyźnie Nowa Prawica zdobyła około 9 procent głosów.

- Taki wynik świadczy o tym, że w naszym województwie jest niewesoło. Skoro głosowało na nas około 30 procent młodych ludzi w wieku do 25 lat, to znaczy że oni zdiagnozowali sytuację. To pokolenie, które dostrzegło, że nie ma możliwości życiowych i tylko oni są zdolni do zmian w kraju - argumentuje Skakuj.

- Nie jesteśmy eurosceptykami, jesteśmy uniosceptykami, optujemy za tą Europą, która kiedyś rządziła światem - dodaje gośc Radia Opole.

- Kiedyś Europa symbolizowała cywilizację białego człowieka, była źródłem rozwoju techniki, życia społecznego, kulturalnego. Przyjazd do Europy był zaszczytem. Dziś niewiele wnosi do światowego życia poza dekadencją - przekonuje lider Nowej Prawicy w naszym regionie.

Stanisław Skakuj przyznał, że nie wierzył w tak duże poparcie dla Nowej Prawicy. Obawiał się, że poparcie dla ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego utknie na granicy progu wyborczego. Tymczasem według niepełnych jeszcze i nieoficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej partia zdobyła 4 mandaty w Parlamencie Europejskim.

Krzysztof Rapp

Godz. 12:10.

Mandat dla Jazłowieckiej prawie pewny. Okręg dolnośląsko-opolski z dodatkowym mandatem? Analiza politologa. Mandat dla Danuty Jazłowieckiej jest bardzo prawdopodobny. Dr Błażej Choroś z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego dokonał obliczenia miejsc przypadającym poszczególnym partiom i okręgom wyborczym, bazując na dostępnych danych cząstkowych Państwowej Komisji Wyborczej.

W tych wyborach najpierw oblicza się liczbę mandatów przypadających poszczególnym komitetom partyjnym, a potem – już w ramach list partyjnych – dzieli się miejsca przypadające danej partii na okręgi wyborcze.

– W okręgu dolnośląsko-opolskim PO zdobyła ponad 230 tysięcy głosów, jak na razie to drugi wynik w kraju, dlatego ryzyko utraty mandatu Jazłowieckiej jest niewielkie – wyjaśnia dr Choroś. Ponadto w wyborach tych Polsce przypada jeden mandat więcej niż w 2009 r. W efekcie większość okręgów zachowa dotychczasową liczbę mandatów.

Jak wskazują obliczenia na dotychczasowych, niepełnych danych – zauważa dr Choroś – na jeden mandat więcej może liczyć oprócz naszego okręgu również Rzeszów. Natomiast wiele wskazuje na możliwość utraty jednego mandatu przez okręg małopolski.

– Ordynacja wyborcza działa jednak w taki sposób, że z definitywnymi stwierdzeniami musimy poczekać do otrzymania kompletnych danych od PKW – zaznacza Choroś. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, iż najprawdopodobniej mandaty z naszego okręgu zdobędą: Bogdan Zdrojewski (PO), Danuta Jazłowiecka (PO), Lidia Geringer de Oedenberg (SLD-UP), Dawid Jackiewicz (PiS), Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) i Robert Iwaszkiewicz (Nowa Prawica).

Godz. 8:58

Głosowanie w Opolu. Najwyższą frekwencję w regionie odnotowano w Opolu - 28,35%. Jak rozkładały się głosy? Najwięcej – 50,43% zdobyła Platforma Obywatelska, później Prawo i Sprawiedliwość – 18,04, trzecią siłą był komitet SLD-UP - 10,36. Kolejne głosy zdobywały komitety: NP - 7,45, SP - 4,52, EP+TR - 2,98, PR - 2,61, PSL 2,41 i RN - 1,15%.

Godz. 08:22

W porannej rozmowie "W cztery oczy" nasz gość – Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego – tłumaczy dlaczego nie możemy jeszcze być na 100% pewni, że Danuta Jazłowiecka zdobyła mandat. Rozmowę prowadził Marek Świercz.



Godz. 07:30

Frekwencja w województwie. Wschodnie powiaty głosowały mniej chętnie niż powiaty zachodnie. Najwyższą frekwencję w województwie odnotowano w Opolu - 28,35%. Najmniej mieszkańców poszło do urn w powiatach krapkowickim - 13,12% i strzeleckim - 14,02%. W powiecie namysłowskim głosowało 19,83% uprawnionych, brzeskim 18,98%, nyskim 18,38%, a kędzierzyńsko-kozielskim 17%. Dane PKW z 91% komisji obwodowych.

Godz. 07:04

Dane dla Opolszczyzny. Wg danych PKW z 91% obwodów frekwencja w skali kraju wyniosła 23,3%, czyli nieco mniej niż w poprzednich wyborach (24,53%). Frekwencja w województwie opolskim wyniosła 17,95%, a w całym dolnośląsko-opolskim okręgu wyborczym 21,54%.Zdecydowane zwycięstwo w województwie odniosła Platforma Obywatelska 40,19%, na Prawo i Sprawiedliwość głos oddało 23,34% wyborców, na SLD-UP 9,69%, Nowa Prawica 7,58%, PSL 6,4%, SP 5,88%, E+TR 2,79%, PRJG 2,8%.

Godz. 06:30

Dzień dobry. Za nami prawdziwie emocjonująca noc i zmiana lidera. Po przeliczeniu głosów z 91% komisji obwodowych, o godz. 04:30 PKW poinformowała, iż Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 32,33% głosów, Platforma Obywatelska 31,34%, SLD-UP 9,54%, PSL 7,21%, NP 7,06%, SP 4,04%, E+TR 3,44, PRJG 3,08%, RN 1,4%. Wstępne wyliczenia pokazują, iż bez zmian pozostaje liczba mandatów przypadających poszczególnym partiom. Do przeliczenia pozostały głosy z 9% komisji obwodowych, oznacza to, iż ostateczny wynik może jeszcze ulec zmianie.

Zobacz także

2014-05-25, godz. 21:25, Eurowybory 2014 - aktualności Jazłowiecka z mandatem? Relacje z nocy wyborczej. Exit poll Według sondażu exit poll IPSOS Danuta Jazłowiecka utrzyma mandat. Jednak dane cząstkowe PKW wskazują, że może go otrzymać kandydat Nowej Prawicy. Czy Opolszczyzna będzie miała swoją przedstawicielkę w Brukseli? » więcej 2014-05-25, godz. 19:09, Eurowybory 2014 - aktualności Frekwencja do godziny 17:30 12,88 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego do godziny 17:30. W kraju frekwencja wyniosła 16,91 procent. » więcej 2014-05-25, godz. 18:01, Eurowybory 2014 - aktualności Opolskie. Znów niska frekwencja 5,35 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w eurowyborach do godziny 12:00.Są gminy, gdzie ledwo przekroczyła 3 procent. » więcej 2014-05-25, godz. 13:28, Eurowybory 2014 - aktualności Eurowybory. Frekwencja na 12:00 5,35 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w eurowyborach do godziny 12:00. Informacje o frekwencji w regionie i wszystkich gminach przekazał mediom sędzia Marek Bujak, członek Rejonowej Komisji Wyborczej. Jak podała PKW… » więcej 2014-05-25, godz. 10:50, Eurowybory 2014 - aktualności Gdy nie wiesz, gdzie oddać głos - Mamy pierwsze sygnały od wyborców, że mają problemy ze znalezieniem swoich lokali wyborczych - poinformował Radio Opole Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Opolanie, którzy chcą uzyskać tego rodzaju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »