Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-13, 09:39 Autor: Radio Opole

PSL czekają powyborcze remanenty

- Opolszczyzna jest jednym z 5 regionów, które nie będą mieć w Sejmie przedstawiciela z PSL - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" polityk PSL wicewojewoda Antoni Jastrzembski. - Nasz wynik w kraju może jednak cieszyć, bo przeskoczyliśmy SLD. Zdaniem wicewojewody elektorat PSL zmienia się i trzeba na to reagować.

 Koalicja PSL z PO - jak twierdzi wicewojewoda - sprawdziła się w bardzo trudnych czasach. - Na szczeblu krajowym mamy możliwość po raz pierwszy, by rząd był drugą kadencję w tej samej koalicji PO i PSL. Natomiast na Opolszczyźnie nie mamy posła – podsumowuje sytuację Jastrzembski.

Przyczynami porażki w wyborach na Opolszczyźnie zajmie się zarząd partii. Przygotowano analizę wyników wyborów w poszczególnych gminach. Jedną z przyczyn jest obiektywny problem demograficzny - mniej osób głosowało. Jako region mamy też w nowej kadencji o jednego posła mniej. Przegranych w kraju jest więcej.

- Przegrały również nazwiska szeroko znane. Do Sejmu nie dostała się pani marszałek Ewa Kieszkowska, nie dostała się pani minister Jolanta Fedak, czyli czołówka. Nie dostał się nasz nietuzinkowy poseł Stanisław Rakoczy – zauważa polityk.

Jedną z przyczyn mniejszej liczby głosów oddanych na PSL może być także pojawienie się na scenie politycznej Ruchu Palikota. W wyborach przed 4 laty ludowców na Opolszczyźnie poparło około 24 tysięcy wyborców, w niedzielnych wyborach swój kredyt zaufania dla PSL wyraziło około 18 tysięcy.

Posłuchaj informacji:

Jacek Rudnik/Marek Świercz (oprac. Agnieszka Lubczańska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »