Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-10, 13:38 Autor: Radio Opole

"Nasz dzień": Powyborcze podsumowania

Sześć mandatów w Sejmie dla Platformy, PO bierze także trzy mandaty senatorskie. To na razie nieoficjalne wyniki głosowania w naszym regionie, ale bardzo prawdopodobne. Piotr Wach, Ryszard Knosala i Aleksander Świeykowski będą reprezentować Opolszczyznę właśnie w Senacie.

Wybory parlamentarne 2011O pierwsze podsumowania wyborczej niedzieli pokusił się nasz reporter Piotr Wójtowicz.

Na Wiejską wprowadzą się Leszek Korzeniowski, Tadeusz Jarmuziewicz, Janina Okrągły, Andrzej Buła, Brygida Kolenda-Łabuś i Rajmund Miller z ramienia Platformy Obywatelskiej. 39,6 procent głosów - taki wynik uzyskała PO w kraju. Jak na to zareagowali członkowie partii w naszym regionie?

Pierwszych komentarzy po ogłoszeniu wstępnych wyników naszej reporterce Anecie Skomorowskiej udzielili: Aleksander Świeykowski, Andrzej Buła, Ryszard Wilczyński i Jolanta Kawecka.

Za wyborczą niespodziankę należy uznać przegraną doktora Norberta Krajczego - szefa nyskiego ZOZ-u. Na razie nie wiadomo, jaka była frekwencja wyborcza w Nysie, ale już wiadomo nieoficjalnie, że ten region będzie miał swojego posła. Został nim Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej - lekarz i doświadczony samorządowiec. Wyborcy zaufali także Ryszardowi Knosali z PO, który chociaż mieszka koło Opola, od dawna jest związany z Nysą. Tutaj właśnie był rektorem i założycielem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To właśnie on będzie nyskim senatorem.

Opinie powyborcze w Nysie zbierała nasza reporterka Dorota Kłonowska.

Tylko jeden mandat poselski przypadł Mniejszości Niemieckiej. Zdobył go Ryszard Galla, który w Sejmie zasiądzie po raz trzeci. Zdobył blisko 11,5 tysiąca głosów. Mniejszość Niemiecka nie będzie miała jednak swojego senatora, na co bardzo liczyła w tych wyborach.

40,96 procent - tyle wyniosła frekwencja w województwie opolskim. Na razie nie ma jeszcze wyliczonej frekwencji z całego kraju. Po zliczeniu 93 procent protokołów obwodowych wynosi ona 48,63 procent.

Piotr Wójtowicz/Aneta Skomorowska/Dorota Kłonowska (oprac. Barbara Olińska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »