Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-05, 11:20 Autor: Radio Opole

"Sondaże wyborcze rządzą się własnymi prawami"

– Ruch Palikota nie jest dla mnie czarnym koniem kampanii. Będę zaskoczona, jeśli uzyskają wynik powyżej 5-procentowego progu wyborczego – powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Ewa Skrabacz, politolog Uniwersytetu Opolskiego. O skuteczności kampanii i rządzenia w dużym stopniu decydują struktury terenowe partii, a tych ugrupowanie Janusza Palikota nie ma.

Janusz PalikotJak mówi ekspert, sondaże mogą nie oddawać do końca rzeczywistego poparcia.

– Podejrzewam, że respondenci pytani, na kogo będą głosować mówiąc Ruch Palikota mają na myśli tak naprawdę Palikota. Natomiast kiedy pójdą do lokalu wyborczego i na liście zobaczą zupełnie obce sobie najczęściej nazwiska, często egzotyczne, bo słyszymy, że na tych listach są bardzo różni ludzie, to wtedy niekoniecznie to się może przełożyć na oddany głos – wyjaśnia dr Skrabacz.

Lepsze struktury terenowe ma zdaniem dr Ewy Skrabacz PJN. Zdaje się też proponować więcej, choć samo poparcie sondażowe na razie nie jest imponujące. Podobnie jest z SLD. – Sojusz Lewicy Demokratycznej od bardzo wielu lat ma ze sobą problem i chyba rzeczywiście do tej pory nie znalazło recepty na siebie – twierdzi politolog.

Faworytem sondaży jest PO, ale jak twierdzi politolog, jeśli będzie wygrana to najpewniej nie z taką przewagą, jak miało to miejsce przed 4 laty. – Myślę, że bez większego ryzyka można jednak powiedzieć, że Platforma Obywatelska na pewno nie zwycięży z taką przewagą, jaka była wieszczona jeszcze parę miesięcy temu – dodaje dr Skrabacz.

Wybory parlamentarne w niedzielę (09.10). Opolszczyzna w tej nowej kadencji będzie mieć 12 posłów i 3 senatorów wybieranych po raz pierwszy w okręgach jednomandatowych. Jeszcze tylko do piątku (07.10) można pobierać z urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wraz z dowodem tożsamości pozwala na głosowanie w dowolnym miejscu w kraju.

Posłuchaj informacji:

Jacek Rudnik (oprac. Barbara Olińska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »