Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-26, 13:14 Autor: Radio Opole

"Nasz dzień": Po co komu biura poselskie?

Za niespełna dwa tygodnie będziemy wybierali posłów i senatorów. W poniedziałkowym (26.09) magazynie reporterów "Nasz dzień" postanowiliśmy sprawdzić jak i czy w ogóle działają biura poselskie naszych posłów, no i oczywiście czy posłom i ich pracowników udało się komuś pomóc...

 Wybory parlamentarne coraz bliżej, 9 października pójdziemy do urn wyborczych, zagłosujemy na swojego kandydata i wielu z nas zapomni o nich do kolejnych wyborów. Ale właśnie teraz - przed wyborami - warto sprawdzić jak pracują ci, na których oddaliśmy swój głos. W magazynie "Nasz dzień" przyjrzeliśmy się jak pracują posłowie w swoich biurach poselskich. Zastanawialiśmy się też czy utrzymywanie pomieszczeń oraz pracowników biura jest zasadne, czy może tańsze a równie skuteczne byłoby organizowanie raz na jakiś czas spotkań z posłem w różnych miejscowościach. Zaczęliśmy jednak od sprawdzenia jak biura poselskie pracują i w jaki sposób nam, zwykłym obywatelom, może pomóc poseł i jego asystenci.

Ten wątek sprawdziła nasz reporterka Aneta Skomorowska. Odwiedziła biuro posła PiS Sławomira Kłosowskiego i biura posła Ryszarda Galli z Mniejszości Niemieckiej. W obu przypadkach nie było problemu z zastaniem kogoś na miejscu.

W kampanii wyborczej kandydaci poszczególnych ugrupowań zawsze obiecują wsłuchiwanie się w potrzeby społeczeństwa i kontakt z wyborcami, a jest on możliwy głównie poprzez tworzenie biur poselskich. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, na ile takie deklaracje sprawdziły się w powiecie nyskim, gdzie i komu mieszkaniec może się poskarżyć lub zasięgnąć informacji. Daniel Palimąka, rzecznik Platformy Obywatelskiej, zapewnia, że jest takie miejsce, ale przyznaje, że Platforma nie ma w Nysie poselskiego biura.

Nasi rozmówcy jednocześnie podkreślają, że wszystko może się zmienić na lepsze, jeśli Nysa będzie miała w nadchodzącej kadencji swoich posłów - wtedy deklarują utworzenie takich biur. My deklarujemy z kolei, że powrócimy do sprawy i zweryfikujemy te obietnice.

Odwiedziliśmy też Namysłów. Tam cztery lata temu, ku zaskoczeniu wszystkich, wybory parlamentarne wygrał młody tapicer z Woskowic Łukasz Tusk. Nazwisko jak najbardziej znane. Nasz reporter Maciej Stępień sprawdził dziś, jak funkcjonuje jego biuro i biura innych opolskich parlamentarzystów.

Dodajmy, że biuro poselskie Łukasza Tuska, jako jedyne w namysłowskim ratuszu, jest czynne przez pięć dni w tygodniu od rana do popołudnia. W poniedziałek tylko tam udało nam się dotrzeć. Pomieszczenia pozostałych parlamentarzystów były zamknięte.

Na koniec pozostaje mieć nadzieję, że posłowie i senatorowie przyszłej kadencji będą przebywali w swoich biurach znacznie częściej niż w ostatnich miesiącach - bo wyborcom zależy przede wszystkim na kontakcie z samym posłem i załatwieniu nurtującej ich spraw.

Aneta Skomorowska, Dorota Kłonowska, Maciej Stępień, program prowadził Tomasz Cichoń (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »