Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 17:16 Autor: Radio Opole

Łukawiecki: Moim rozliczeniem jest publiczna spowiedź

– Podpisałem zobowiązanie do współpracy z SB, ale nigdy jej nie podjąłem – powiedział w "Loży radiowej" Kazimierz Łukawiecki, były dyrektor opolskiego oddziału NFZ, dziś kandydat SLD do Senatu.

Kazimierz ŁukawieckiŁukawiecki zgodził się na współpracę z SB we wrześniu 1972 roku. Jak twierdzi, zrobił to pod groźbą procesu za rzekomą kradzież i groźbą usunięcia ze studium nauczycielskiego. Esbecy mieli go nachodzić nie tylko w czasie studiów, ale także wtedy, gdy zaczął już pracę jako nauczyciel w Izbicku. Miał tam rozpracowywać środowisko śląskich autochtonów. – Jedno, drugie, czy trzecie spotkanie, wreszcie powiedziałem "Dosyć! Nie ma mowy o żadnej współpracy" – mówił w "Loży radiowej".

Łukawiecki nie widział swoich akt w Instytucie Pamięci Narodowej, ale na jego prośbę obejrzał je Zbigniew Bereszyński, opolski historyk badający archiwa tajnych służb. – Myślę, że wystąpię w tej chwili o to wszystko. Nie, żeby się rozliczać. Rozliczam się w środku. Moim rozliczeniem z tamtym okresem jest ta publiczna spowiedź – wyjaśnia.

Łukawiecki sam poinformował opinię publiczną o incydencie sprzed blisko 40 lat, udzielając wywiadu Nowej Trybunie Opolskiej i przyjmując zaproszenie Radia Opole. Gdyby tego nie zrobił, wyborcy dowiedzieliby się o jego kontaktach z SB z obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej, którego treść została w czwartek (8.09) zaakceptowana i skierowana do druku. – Uważałem, że moi wyborcy powinni ten szczegół mojego życia znać - również po to, żeby broń Boże takimi metodami, kiedy będzie taka w sytuacja w życiu, gdy ewentualnie będę już w parlamencie, żeby nikt takich rzeczy nie wyciągał – tłumaczy.

Dodajmy, że gościem piątkowej (9.09) "Loży radiowej" po godz. 13:00 będzie historyk Zbigniew Bereszyński, który zbadał materiały na temat Łukawieckiego zgromadzone w archiwum IPN.

Posłuchaj informacji:


Oprac. Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-05, godz. 15:14, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jaki chce walczyć z przywilejami mniejszości Patryk Jaki zapowiada walkę o zniesienie przywilejów mniejszości niemieckiej. Jeśli dostanie się do Sejmu, chce doprowadzić do tego, aby mniejszości w wyborach parlamentarnych obowiązywał pięcioprocentowy próg wyborczy. » więcej 2011-10-05, godz. 13:59, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły "Nasz dzień": Samorządowcy chcą do parlamentu Wybrano ich rok temu. Są radnymi, burmistrzami, ale już chcą iść wyżej - na Wiejską - do Sejmu czy Senatu. W środowym (05.10) magazynie 'Nasz dzień' próbowaliśmy dowiedzieć się, co kieruje samorządowcami, którzy kandydują w… » więcej 2011-10-05, godz. 11:20, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły "Sondaże wyborcze rządzą się własnymi prawami" - Ruch Palikota nie jest dla mnie czarnym koniem kampanii. Będę zaskoczona, jeśli uzyskają wynik powyżej 5-procentowego progu wyborczego - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' dr Ewa Skrabacz, politolog Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2011-10-05, godz. 11:20, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Zmiany dotyczące wyborów w Nysie Istotne zmiany czekają w najbliższą niedzielę (09.10) nyskich wyborców. Nie będzie już obwodu zamkniętego w Domu Pomocy Społecznej w Kopernikach, a mieszkańcy Kępnicy będą głosować w pobliskich Hajdukach. Następuje także zmiana… » więcej 2011-10-04, godz. 10:49, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Tylko 14 osób w regionie zagłosuje z nakładką Braille'a? Zaledwie 14 niewidomych z całego województwa opolskiego zgłosiło chęć głosowania w wyborach. Upłynął termin, w którym niewidomi mogli powiadomić wójta, burmistrza lub prezydenta o zamiarze głosowania z zastosowaniem nakładki… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »