Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-30, 11:17 Autor: Radio Opole

Eksperci krytycznie o opolskich parlamentarzystach

Czy możemy być zadowoleni z pracy naszych opolskich parlamentarzystów? Czy w minionych czterech lat dobrze dbali o interesy regionu? Te pytania padły w pierwszej debacie przedwyborczej organizowanej przez Radio Opole i TVP Opole. Marek Świercz i Wojciech Najda zadali je zaproszonym ekspertom. Krytycznie aktywność opolskiej reprezentacji parlamentarnej ocenił ekonomista dr Witold Potwora.

 – Tam, gdzie pojawiał się czynnik polityczny, to pojawiali się posłowie z różnych sfer. Tam, gdzie były problemy chociażby w służbie zdrowia, także pojawiali się posłowie czy senatorzy. Natomiast wydaje się, że region opolski nie jest silnie reprezentowany. Jeśli śledzimy debaty sejmowe, to opolscy politycy rzadko zabierali głos – mówi dr Potwora.

W podobnym tonie wypowiedział się prof. Krystian Heffner, specjalizujący się w polityce regionalnej. – W małych regionach takich jak Opolskie jest bardzo trudno wygenerować osobowości, które chciałyby funkcjonować w parlamencie, ale potem jeszcze walczyć o jakieś sprawy – twierdzi prof. Heffner.

Innego zdania był politolog Błażej Choroś. – Wybory, w których wybieramy ludzi, którzy dbają o nasze najbliższe otoczenie to są wybory samorządowe. W wyborach parlamentarnych przede wszystkim wybieramy ludzi, którzy będą w naszym imieniu decydowali, jaki będzie system podatkowy, jak będą regulowane sprawy światopoglądowe – mówi politolog.

Dr Tomasz Grzyb, psycholog społeczny przyznał Chorosiowi rację, ale zaznaczył, że wyborcy mają jednak wobec posłów i senatorów określone wymagania. – Chciałbym mieć przekonanie, że człowiek w Opolu, który ma poczucie, że coś się tu dzieje nie w porządku, może pójść do swojego parlamentarzysty i może pójść lobbować za rozwiązaniem jakiegoś problemu – przyznaje dr Grzyb.

Całej debaty ekspertów można wysłuchać w zakładce Wybory 2011 z Radiem Opole. Kolejna tym razem już z udziałem kandydatów - w najbliższy poniedziałek (05.09) o godz. 17:30.

Posłuchaj informacji:

Marek Świercz (oprac. Barbara Olińska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »