Radio Opole » Radio na szlaku » Wyprawy ze Spałkiem

Wyprawy ze Spałkiem

2011-06-28, 11:10 Autor: Radio Opole

Pogranicze polsko-czeskie - V tydzień

Pobyt na pograniczu polsko-czeskim Krzysztof Spałek i Maciej Nowak rozpoczną od tematu radioaktywnego. Otóż na zboczach Biskupiej Kopy, gdzie dzisiaj się udali, kiedyś były złoża uranu, który eksploatowano. Jak to wpływało na przyrodę?

Na stokach Biskupiej Kopy spotkać można muflony. Szansa taka wprawdzie pojawia się rzadko, ale niektórym turystom szczęście może sprzyjać. Posłuchajmy czy to szczęście będą dzisiaj mieć Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
Głaz nad granicą polsko-czeską – to będą dzisiaj podziwiać dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak. Spróbują też rozszyfrować inskrypcję, która znajduje się na tym głazie. Posłuchajmy:

Krzysztof Spałek i Maciej Nowak przenieśli się nad Morskie Oczko, które swoim wyglądem przypomina Morskie Oko, które wszyscy znamy z Tatr. Jak wskazuje zdrobniała nazwa – to nasze Oczko jest mniejsze od tego słynnego zakopiańskiego:
Przednia Kopa leży na pograniczu polsko-czeskim – dlaczego ta góra kojarzy się dr Krzysztofowi Spałkowi z Piknikiem pod wiszącą skałą:

Zamkowa Góra – nazwa nieprzypadkowa, bona tej górze faktycznie kiedyś stał zamek warowny pilnujący spokoju w księstwie nyskim. Stał, bo teraz zostały po nim ruiny. W jego sąsiedztwie są Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
Krzysztof Spałek i Maciej Nowak są dzisiaj w pobliżu czeskich Mikulovic, gdzie podziwiają krajobrazy. Pozachwycajmy się razem z nimi;

Czy wiecie Państwo skąd wzięła się nazwa prysznica i co wspólnego ma ona z Jesenikami? Jeśli nie to wytłumaczą wam to za chwilę Krzysztof Spałek i Maciej Nowak, którzy są właśnie w Jesenikach. Opowiadać mają także o wodzie, która nazywa się... "Potencjałka":

Czarcie skały – znaleźli na pograniczu polsko czeskim Krzysztof Spałek i Maciej Nowak. Są one wysokie na 40 metrów, ale dzięki zamontowanym łańcuchom można wejść na ich szczyt, z którego roztacza się piękny widok:

Nasi podróżnicy byli na Czarcich skałach, a teraz są nad Czarnym Jeziorem. Krzysztof Spałek i Maciej Nowak wytłumaczą teraz skąd wzięła się nazwa Czarnego Jeziora, choć woda w nim jest ponoć krystalicznie czysta:

Zobacz także

123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »