Dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak razem z nami przenieśli się do powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Na początek postanowili odwiedzić Łęg Zdzieszowicki, gdzie dzisiaj spędzą cały dzień. Na początek opowiedzą czym charakteryzuje się łęg:
Skoro wiemy już co to jest Łęg, to teraz dowiemy się czym ciekawym charakteryzuje się Łęg Zdzieszowicki. Rosną tam podobno kruszczyki i cebulice. Ciekawe czy są jadalne?
Wśród różnych ciekawostek przyrodniczych Opolszczyzny, nasi przewodnicy-przyrodnicy znaleźli ponoć także Opolską Toskanię. Gdzie to jest i czym się charakteryzuje opowiedzą za moment dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak:
Na Opolskiej Toskanii można spotkać przepiórkę. To raczej teoretyczna możliwość, bo tego ptaka strasznie ciężko zauważyć. Co ciekawe nie udało się to do tej pory nawet takiemu specjaliście jak dr Krzysztof Spałek:
Szybkimi krokami zbliża się Noc Świętojańska i nieodłącznie związany z nim kwiat paproci. Dr Krzysztof Spałek co nieco o tym kwiatku wie. Na usta ciśnie mi się pytanie, czy udało mu się go kiedyś zobaczyć:
Z Rezerwatu przyrody w Większycach nasi przyrodnicy-przewodnicy udali się nad zalew w Dębowej, który to zalew jest głównym kąpielowym akwenem dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Posłuchajmy co tam odnaleźli:
Park w Sławięcicach to ponoć jedno z ciekawszych pod przyrodniczym względem miejsc w naszym regionie. Bez problemu można tam znaleźć pomniki przyrody. Na takie natknęli się również Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
To właśnie w parku w Sławięcicach – gdzie aktualnie są Krzysztof Spałek i Maciej Nowak – założony pierwszy na południu Polski rosarium, czyli ogród z różami. Panowie postarają się pewnie opowiedzieć, jak pięknie tam było:
Wczoraj mogliśmy usłyszeć opowieść o parku w Sławięcicach, a dzisiaj kolejny park na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który mieści się w Pawłowiczkach. Na miejscu byli oczywiście Krzysztof Spałek i Maciej Nowak:
Na miejsce pożegnania z przyrodą powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Krzysztof Spałek i Maciej Nowak wybrali sobie brzegi rzeki Kłodnicy. Jakie rośliny tam rosną?