Radio Opole » Niezła historia » Niezła historia - artykuły

Niezła historia - artykuły

2011-11-08, 10:52 Autor: Radio Opole

Klątwa grobu Tutenchamona

4 listopada 1922 angielski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec egipskiego faraona Tutenchamona, panującego w Egipcie ponad trzy tysiące trzysta lat temu.

To odkrycie stało się jednym z najdonioślejszych w archeologii, ale też i początkiem pewnej tragicznej legendy.

Data odkrycia grobowca Tutenchamona traktowana powinna być oczywiście raczej symbolicznie. 4 listopada 1922 roku, po wielu latach poszukiwań, spod zwałów gruzu, skał i piasku, wyłonił się pierwszy stopień schodów, prowadzących w głąb skalnego podłoża, jak się później okazało: prosto do grobowca. Ten za oficjalnie odkryty uznano dopiero 26 listopada 1922 roku, późnym wieczorem. Tym samym zakończyła się jedna z największych przygód archeologicznych XX wieku. Było to zaiste sensacyjne odkrycie, bowiem po raz pierwszy udało się znaleźć grób faraona z pełnym wyposażeniem, niesplądrowany przez rabusiów.

Znaleziono w nim przede wszystkim mumię spoczywającą w sarkofagu wykonanym z kwarcytu, umieszczoną w trzech trumnach, bogato ozdobioną. Przy niej bezlik przedmiotów: wyroby rzemieślnicze i jubilerskie, meble, kaplice, rydwany, posągi, broń, biżuterię, naczynia i inne - zdaniem starożytnych Egipcjan – przedmioty niezbędne w życiu pozagrobowym. Dzisiaj większość tego wyposażenia grobowca znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

Intrygujące wydarzenia miały miejsce jednak już po odkryciu grobowca, stając się początkiem legendy o tak zwanej „klątwie Tutenchamona”. Przez kolejne lata gazety na całym świecie rozpisywały się o zgonach osób mających mieć związek z ekspedycją, która odkryła grób faraona, co z kolei miało być zemstą za zakłócenie wiecznego spoczynku Tutenchamona.

Zaczęło się od zgonu głównego sponsora ekspedycji, który zmarł na zakażenie krwi. Później były kolejne. A co ciekawe, związek pomiędzy nimi widział nawet sam twórca postaci Sherlocka Holmesa, czyli Arthur Conan Doyle.

Warto też wspomnieć, że i w Polsce mamy podobną legendę, tyle że związaną z otwarciem w 1973 roku mieszczącego się na Wawelu grobu Króla Kazimierza Jagiellończyka, a także jego małżonki, Elżbiety z Habsburgów Rakuszanki. W pół roku po tych pracach również nastąpiła seria tajemniczych zgonów. Pierwszą ofiarą prac konserwatorskich był architekt Feliks Dańczak, który odszedł wiosną 1974 roku. W sumie w ciągu 10 lat zmarło 15 osób pracujących przy renowacji grobowca…

W obu przypadkach z mroczną legendą głoszącą, że to zemsta zza grobu, walczą mikrobiolodzy. Wskazują nawet winnego. Według nich nosi łacińską nazwę aspergillus flavus i jest… grzybem. Podejrzany jest też wielokrotnie notowany przez medycynę jako sprawca zawałów serca, mózgu i innych narządów.

Sam Tutenchamon i jego panowanie wciąż kryją wiele tajemnic, sukcesywnie jednak odkrywanych. Na przykład ostatnio egipscy naukowcy zbadali gruntownie mumię Tutenchamona i ustalili m.in., że faraon zmarł na malarię. Co ważne: wszyscy uczestnicy tego badania żyją i mają się dobrze. Przynajmniej na razie…

Zobacz także

2011-06-28, godz. 10:45, Niezła historia - artykuły Te historie przeczą, że historia uczy życia 22 czerwca 1812 roku Wielka Armia Napoleona ruszyła na Moskwę. Określenie „wielka” jest tu jak najbardziej na miejscu: liczyła 700 tysięcy żołnierzy, w tym 300 tysięcy Francuzów, 180 tysięcy Niemców, 130 tysięcy Włochów… » więcej 2011-06-22, godz. 16:07, Niezła historia - artykuły Piorunochron jak zdrowy rozsądek Nie przypadkiem jedno z cięższych przekleństw w gwarze śląskiej wzięło się od nazwy wyładowania atmosferycznego. Według jednego z szacunków, w każdej sekundzie na naszej planecie dochodzi do około 44 wyładowań atmosferyczny… » więcej 2011-06-22, godz. 16:02, Niezła historia - artykuły Panie Watson, potrzebuję pana 'Panie Watson, proszę tutaj przyjść. Potrzebuję pana'. Tak brzmiały pierwsze słowa przesłane przez Alexanda Grahama Bella jego nowym wynalazkiem, prekursorem dzisiejszego telefonu. » więcej 2011-06-20, godz. 16:03, Niezła historia - artykuły Stan wyjątkowy w Berlinie 17 czerwca To swego rodzaju paradoks, że do pierwszych tak gwałtownych wystąpień na dużą skalę przeciw władzy ludowej doszło w kraju, który w późniejszych latach odbierany był jako jeden z filarów bloku wschodniego. W kraju, który powstał… » więcej 2011-06-16, godz. 11:51, Niezła historia - artykuły Tkaczka w kosmosie To była historia, w jakich lubowała się propaganda komunistycznego państwa. Prosta dziewczyna z rodziny chłopskiej, z zawodu tkaczka, poleciała ku gwiazdom. Spełniła się bajka o Kopciuszku, który sięgnął nie po koronę, a po…… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »