Radio Opole » Niezła historia » Niezła historia - artykuły

Niezła historia - artykuły

2011-11-08, 10:52 Autor: Radio Opole

Klątwa grobu Tutenchamona

4 listopada 1922 angielski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec egipskiego faraona Tutenchamona, panującego w Egipcie ponad trzy tysiące trzysta lat temu.

To odkrycie stało się jednym z najdonioślejszych w archeologii, ale też i początkiem pewnej tragicznej legendy.

Data odkrycia grobowca Tutenchamona traktowana powinna być oczywiście raczej symbolicznie. 4 listopada 1922 roku, po wielu latach poszukiwań, spod zwałów gruzu, skał i piasku, wyłonił się pierwszy stopień schodów, prowadzących w głąb skalnego podłoża, jak się później okazało: prosto do grobowca. Ten za oficjalnie odkryty uznano dopiero 26 listopada 1922 roku, późnym wieczorem. Tym samym zakończyła się jedna z największych przygód archeologicznych XX wieku. Było to zaiste sensacyjne odkrycie, bowiem po raz pierwszy udało się znaleźć grób faraona z pełnym wyposażeniem, niesplądrowany przez rabusiów.

Znaleziono w nim przede wszystkim mumię spoczywającą w sarkofagu wykonanym z kwarcytu, umieszczoną w trzech trumnach, bogato ozdobioną. Przy niej bezlik przedmiotów: wyroby rzemieślnicze i jubilerskie, meble, kaplice, rydwany, posągi, broń, biżuterię, naczynia i inne - zdaniem starożytnych Egipcjan – przedmioty niezbędne w życiu pozagrobowym. Dzisiaj większość tego wyposażenia grobowca znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

Intrygujące wydarzenia miały miejsce jednak już po odkryciu grobowca, stając się początkiem legendy o tak zwanej „klątwie Tutenchamona”. Przez kolejne lata gazety na całym świecie rozpisywały się o zgonach osób mających mieć związek z ekspedycją, która odkryła grób faraona, co z kolei miało być zemstą za zakłócenie wiecznego spoczynku Tutenchamona.

Zaczęło się od zgonu głównego sponsora ekspedycji, który zmarł na zakażenie krwi. Później były kolejne. A co ciekawe, związek pomiędzy nimi widział nawet sam twórca postaci Sherlocka Holmesa, czyli Arthur Conan Doyle.

Warto też wspomnieć, że i w Polsce mamy podobną legendę, tyle że związaną z otwarciem w 1973 roku mieszczącego się na Wawelu grobu Króla Kazimierza Jagiellończyka, a także jego małżonki, Elżbiety z Habsburgów Rakuszanki. W pół roku po tych pracach również nastąpiła seria tajemniczych zgonów. Pierwszą ofiarą prac konserwatorskich był architekt Feliks Dańczak, który odszedł wiosną 1974 roku. W sumie w ciągu 10 lat zmarło 15 osób pracujących przy renowacji grobowca…

W obu przypadkach z mroczną legendą głoszącą, że to zemsta zza grobu, walczą mikrobiolodzy. Wskazują nawet winnego. Według nich nosi łacińską nazwę aspergillus flavus i jest… grzybem. Podejrzany jest też wielokrotnie notowany przez medycynę jako sprawca zawałów serca, mózgu i innych narządów.

Sam Tutenchamon i jego panowanie wciąż kryją wiele tajemnic, sukcesywnie jednak odkrywanych. Na przykład ostatnio egipscy naukowcy zbadali gruntownie mumię Tutenchamona i ustalili m.in., że faraon zmarł na malarię. Co ważne: wszyscy uczestnicy tego badania żyją i mają się dobrze. Przynajmniej na razie…

Zobacz także

2011-07-05, godz. 10:25, Niezła historia - artykuły Strzały, które rozpętały piekło To powiedzenie doskonale pasuje do wydarzeń, jakie rozegrały się 28 czerwca 1914 roku w małym bośniackim mieście Sarajewo, przez dziesiątki lat znanym przede wszystkim z zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. » więcej 2011-06-29, godz. 16:24, Niezła historia - artykuły Władza ludowa nie żartowała „Obywatele! Mówię do was z głębokim bólem, bo to nasze piękne miasto stało się terenem zbrodniczej prowokacji i krwawych zajść, które wstrząsnęły sumieniem każdego uczciwego Poznaniaka, każdego Polaka” » więcej 2011-06-29, godz. 16:16, Niezła historia - artykuły Władza ludowa nie żartowała „Obywatele! Mówię do was z głębokim bólem, bo to nasze piękne miasto stało się terenem zbrodniczej prowokacji i krwawych zajść, które wstrząsnęły sumieniem każdego uczciwego Poznaniaka, każdego Polaka” » więcej 2011-06-28, godz. 10:56, Niezła historia - artykuły Pierwszy i jedyny - Polak w kosmosie „Zlikwidować niepotrzebne dla PRL wydatki”, i tu cytat :' typu Hermaszewski' - taki zapis znalazł się na liście postulatów, wysuniętych przez protestujących związkowców w Szczecinie, w sierpniu 1980 roku. » więcej 2011-06-28, godz. 10:50, Niezła historia - artykuły Zastrajkowało 80 tys. osób 24 czerwca 1976 roku ówczesny premier Piotr Jaroszewicz ogłosił plan drastycznych podwyżek żywności. Mięso, ryby i nabiał drożały prawie o trzy czwarte, cukier prawie o sto procent. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »