Jaką kobietą była Helena Majdaniec? - Zwariowaną, sympatyczną ciotką, pięknie pachnącą i w kapeluszach, woalach i pięknych kreacjach - odpowiada Małgorzata Majdaniec. - Nigdy nie dostawałam normalnych prezentów, np. dżinsów, zawsze to były kreacja albo biżuteria. To była bardzo ciepła i kochająca osoba - dodaje.
- Helena Majdaniec bardzo lubiła festiwale i zawsze odnosiła tu sukcesy. Raz tylko zdarzył jej się przykry incydent - mówił Rafał Podraz, autor książki poświęconej artystce. - Zginęła jej walizka z ciuchami. Szybko jechali ze Szczecina samochodem, aby jej cokolwiek przywieźć, bo nie miała w czym wystąpić. To był 1965 rok. Wystąpiła w sukience nie wiem kogo, ale udało się ją przywieźć w ostatnim momencie. Była nawet przygotowana na to, że ubierze strój po Karin Stanek. Na szczęście okazało się, że była ubrana po kobiecemu, bo Karin oczywiście nosiła spodnie - dodaje.
Gwiazda Heleny Majdaniec była ostatnią, którą w tym roku odsłonięto w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Wcześniej tablice odlane z brązu odsłoniły Czerwone Gitary, Kasia Kowalska i Jacek Cygan. Dziś upamiętniono także Andrzeja Zauchę.
Katarzyna Zawadzka
Festiwalowe Radio Opole – relacje, rozmowy z artystami, ciekawostki poświęcone Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej i transmisje wszystkich koncertów! Zapraszamy do słuchania, czytania i oglądania tego, co dzieje się w Muzycznej Stolicy Polskiej Piosenki – nie tylko od 12 do 14 czerwca. Przypominamy dawne festiwale, relacjonujemy wydarzenia „okołofestiwalowe" i podsumowujemy to muzyczne święto.
Festiwalowe hity z lat 60. 70. i 80. w Radiu Opole!
Od 12 do 15 czerwca na dodatkowej częstotliwości dla Opola 89.4 MHz będziemy prezentować najciekawsze historyczne wykonania z opolskich festiwali.
Wielkie gwiazdy dawnych lat: Niemen, Rodowicz, Grechuta, Młynarski i inni. Nagrania, których nie można usłyszeć w żadnym innym radiu!
Publikacje pochodzą z 2015 roku.