Nie zabrakło wspomnień o Marcelinie Siendzielorz, u której przed laty tekściarz w trakcie festiwalu wynajmował mieszkanie. Opolanka w podzięce za twórczość Jackowi Cyganowi piekła szarlotkę. – Tak również było rok temu – wspomina.
Autor takich tekstów jak: „To nie ja”, „Dary losu”, „Dumka na dwa serca”, „Jaka róża, taki cierń”, „Łatwopalni”, uważa że pisania tekstów nie da się nikogo nauczyć.
- Nie da się nauczyć kogoś tego, że dziś otrzyma muzykę i do tego w jedną noc napisze tekst. Tak było w przypadku Maryli Rodowicz, która przyszła do mnie i powiedziała mi: „Jacku, musisz napisać w hołdzie dla Agnieszki Osieckiej tekst, tylko, że ja jutro rano wchodzę do studia”. To musi być zespół predyspozycji, który spotyka się z niepowtarzalną energii – uważa Jacek Cygan.
Dodajmy, że gwiazdy odsłaniane są zawsze w trakcie trwania Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. W niedzielę (14.06) o 13:30 zostanie odsłonięta gwiazda Andrzeja Zauchy, godzinę później Fundacja Alei Gwiazd Polskiej Piosenki upamiętni Helenę Majdaniec.
Posłuchaj:
Piotr Wrona
Festiwalowe Radio Opole – relacje, rozmowy z artystami, ciekawostki poświęcone Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej i transmisje wszystkich koncertów! Zapraszamy do słuchania, czytania i oglądania tego, co dzieje się w Muzycznej Stolicy Polskiej Piosenki – nie tylko od 12 do 14 czerwca. Przypominamy dawne festiwale, relacjonujemy wydarzenia „okołofestiwalowe" i podsumowujemy to muzyczne święto.
Festiwalowe hity z lat 60. 70. i 80. w Radiu Opole!
Od 12 do 15 czerwca na dodatkowej częstotliwości dla Opola 89.4 MHz będziemy prezentować najciekawsze historyczne wykonania z opolskich festiwali.
Wielkie gwiazdy dawnych lat: Niemen, Rodowicz, Grechuta, Młynarski i inni. Nagrania, których nie można usłyszeć w żadnym innym radiu!
Publikacje pochodzą z 2015 roku.